decupagezpet

UBROUSKOVÁ TECHNIKA  NEBOLI  DECUPAGE

Kdo jednou zkusí. . . už ani jíst a spát nemusí. To pak ve městě míjí všechny obchody a ač měl jít koupit úplně něco jiného, vždy stejně skončí v obchůdku,  kde prodávají ubrousky. Doma má krabici nádherných ubrousků a hledá co vše polepit. . . . .a  mluvím-li za sebe. . .tak polepit se dá téměř vše.
Takže pokud máte třívrstvé ubrousky, předmět k dekorování , musíte si ještě pořídit lepidlo, někdo lepí i Herkulesem, já osobně dávám přednost přímo lepidlu na ubrouskovou techniku, je dražší, ale tato investice se vyplatí  !!!.  Chcete-li mít třeba květináč, rámeček, hodiny apod. pěkně barevné tak ještě štětce a akrylovou barvu.  (Jelikož jsou akrylové barvy  v obchodě s výtvarnými potřebami  dost drahé, já kupuji bílý balakryl a ten si odleji do malé skleničky a ředím barvičkami na tonování primalexu tím dosáhnu pěkného požadovaného odstínu) Předmět si natřete, pozor nesmí být tmavý odstín, nevynikl by motiv na ubrousku. Musíte nechat důkladně uschnout.
Ostrými nůžkami si vystřihnete motiv z ubrousku, předmět natřete jemnou vrstvou lepidla, dvě spodní vrstvy ubrousky sundáte – zůstane vám jen vrchní s motivem  a opatrně přiložíte na dekorovaný předmět. Rukou, nebo  měkkým štětcem opatrně  uhladíte.   Po zaschnutí lepidla přelakujete vodou ředitelným lakem (např. sportakryl apod.) Zejména květináče, důkladně vevnitř a zespodu  aspoň dvakrát !!

A když budete mít pár prvních věciček hotových, určitě vyzkoušejte krakelovací lak, který vytváří nádherné prasklinky a budí dojem starobylé věci. Nebo se dá krásně dozdobit rámeček, přáníčko , okraj květináče obyčejnou krupicí na vaření nebo přesátým pískem. 
Nádherně vypadá technika 3D, kdy jakoby zvýrazníte určitý motiv na ubrousku, napřiklad lísteček, mušličku, berušku apod.
Možností je prostě spousta i já se pořád učím a zkouším něco „nového“

TIP:
OBRÁZKY S KRUPICOVÝM RÁMEČKEM viz. galerie obrázků
Název šílený, ale obrázek vyrobený z kartonu , třeba ze staré krabice _ tak už víte kdo neustále z Kaufu ty krabice „krade“ a rámeček vytvořený z obyčejné krupice na vaření vás nic nestojí a na zdi udělá „parádu“.
Pokud použijete motiv z ¼ ubrousku vystřihnete si karton 22x22 cm. Můžete přetřít barvou i krakelovat.  Přetření aspoň bílým balakrylem je nutné zejména u tmavě hnědého kartonu, aby nám pak neprosvítal a pak by motiv na ubrousku nevynikl. Po nalepí ubrousku  si  na okrajích štětcem nanesete silnější vrstvu Herkulesu .  Nasypete krupici, jemně přitisknete, obrátíte a zbytek krupice „vyklepete“ . Po zaschnutí lepidla a ztvrdnutí krupice můžete štětcem nanést požadovanou barvu, nebo jen houbičkou tupovat. Nejlepší u tupování je začít světlejším odstínem a pokračovat tmavším.

REPRODUKCE

Kvalitní reprodukce , povrch imituje strukturu plátna.
Reprodukce je vytištěna na kvalitní papír moderní tiskovou technologií a povrch je chráněn slabou laminovanou vrstvou, která tisk chrání proti poškození. Díky této vrstvě je povrch dobře otíratelný od prachu. Povrch reprodukce má strukturu plátna - je mírně na omak hrubý. Vzhled reprodukce je podstatně lepší (zářivější), než vzhled klasického plakátu. Proto se pro tyto reprodukce také vžil název plátna (přestože se nejedná o originály).

Tisk  nejmodernější   tiskařskou technikou na silném papíře,  UV filtr, stálobarevnost

Návod:
    Na dekorované místo naneste dostatečnou vrstvu lepidla. Papír přiložte na předmět. Může se stát, že se budou rohy odlepovat, přesto papír nedolepujte, mohly by Vám vzniknout bubliny.      Na papír přiložte pečící papír, ručník a žehličkou od středu do krajů vyžehlete – program bavlna asi 3  minuty . Rohy, které se mohly odlepovat žehlením přilnou k dekorovanému povrchu.
   Celý obrázek nakonec můžete přetřít ještě  bezbarvým , ale u reprodukce to není nutné.

galerie reprodukce

krabice

Galerie decupage

krabice
kvetinac
obr
pranicka
ostatni