encausticzpet

ENCAUSTIC NEBOLI MALOVÁNÍ HORKÝM VOSKEM

Když jsem viděla na podzim loňského roku v pořadu Rady ptáka Loskutáka tuto techniku, kterou předváděla paní Jana Školaudyová , byla jsem ohromena. Mě osobně se abstraktní obrázky moc líbí a tak jsem se rozhodla tuto techniku nanášení horkého vosku na hladký povrch vyzkoušet. Doma jsem okamžitě oprášila starou nenapařovací žehličku, vytáhla voskovky , nastříhala nesavý lesklý papír ze starých kalendářů a mé snažení začalo . . . .

Malování voskem mě tak nadchlo, že jsem začala hledat na internetu více informací. A samozřejmě jsem byla hodná a Ježíšek mi nadělil speciální žehličku na enkaustickou malbu. Tímto „mému“ Ježíškovi strašně děkuji ! Mé obrázky jsou jen a jen prvotiny , ale přesto si dovolám sepsat pár vět, jak na to :

Na rovnou pracovní desku si rozložíte silnější vrstvu papíru (novin). Na ni si položíte enkaustický papír – postačí i  lesklý, nesavý papír (například ze starých nástěnných kalendářů). Vosk – voskovku české výroby – která obsahuje více vosku (K-I-N) si nanesete na plochu rozehřáté žehličky.  Optimální teplotu poznáte tak, že vosk nestéká, ale dobře se roztírá (má konzistenci olivového oleje) U obyčejné žehličky je to přibližně stupeň „silon“. Vosk roztíráte na papíře lehkým tahem. Netlačíte.  Pokud budete na žehličku příliš tlačit, vzniknou vám světlá místa a nedocílíte požadovaných efektů.
Při změně barvy musíte vždy žehličku důkladně utřít do papírové utěrky. Při změně barvy z tmavé do světlé, použijte bezbarvou svíčku a žehličku přetřete a znova otřete do papírové utěrky.  Malovat můžete špičkou žehličky nebo i hranou, tímto vznikne efekt např. trávy. Nebo můžete žehličkou tupovat – tzn. pokládáme  žehličku kolmo na papír a zvedáme.

encaustic

galerie přáníčka