kraslicezpet

MALOVÁNÍ KRASLIC

Na jaře roku 2006 jsem navštívila velikonoční jarmark v Kravařích . . . . . . nejen že byl celý zámek nádherně jarně vyzdoben, ale úplně mě ohromila šikovnost , preciznost a trpělivost  maléreček. Ony ze mě asi nadšené nebyly, jak jsem jim koukala neustále na ruky , ale mě technika voskového reliéfu tak nadchla, že jsem přijela domů a hned roztápěla  první voskovku nad čajovou svíčkou. Malování kraslic se pro mě stal nádherný relax, takže u nás doma se „válejí“ kraslice v kuchyni třeba na podzim nebo když sněží a všichni v mé blízkosti už ví, že vajíčko se nerozbijí, ale vyfukuje !

Zdobení kraslic voskem

Zdobit kraslice můžeme na přírodní skořápku nebo obarvené vejce v přírodní barvě (odvar z cibulových slupek, čaji) případně chemicky. Pokud budeme barvit vejce určené ke konzumaci použijte výhradně potravinářské barvivo.Při zdobení kraslic voskem potřebujeme voskové pastelky české výroby , je možno přidat i trochu včelařského vosku.  Pisátko, které si vyrobíme tak, že špendlík zapíchneme do obyčejné tužky.  Kalíšek (starou hliníkovou lžíci)  ve kterém budeme rozpouštět voskovou pastelku nad plamínkem ze svíčky nebo petrolejové lampičky. Na rozpuštění vosku můžeme použít i aromalampičku.
Ornamenty tvoříme dvěma způsoby . Je to tečka a protáhlá kapka. Každá tečka a kapka znamená namočení špendlíkové hlavičky do rozpuštěného vosku. Vosk nesmí být moc rozehřátý, jinak nám nepřilne na vajíčko a naopak moc přehřátý – to se nám bude roztékat a spojovat. Při malování držíme pisátko ve stejném sklonu k vajíčku a dbáme o stejně dlouhé tahy. Při kreslení kytiček držíme vajíčko v levé ruce  a otáčíme ve směru hodinových ručiček. Nepohybujeme tedy rukou, ale vajíčkem.

Madeirové kraslice

Postup tvorby madeirových kraslic

Galerie 2013

kraslice

kraslice
galerie2008
galerie2009
kraslice
kraslice

Galerie 2012

kraslice kraslice