POSTUP - ozdobné koule z papíru

K výrobě potřebujeme tvrdý papír, nůžky, pravítko, kružítko, korálky, mašličky atd. a trochu trpělivosti :-)

Na tvrdý papír si kružítkem nakreslíme kruhy o poloměru 3 cm. K výrobě jedné koule je potřeba 8 kruhů. Pokud pracujeme s kruhem o poloměru 3 cm, nakreslíme si ještě rovnostranný trojúhleník o straně 5,2 cm. Na trojúhelník si zaznačíme střed každé strany.

Trojúhelník a osm kruhů vystřihneme. Na každý kruh přiložíme trojúhelník a tužkou si nakreslíme čáry do poloviny, které na každém kruhu prostřihneme.

Koule vzniká ze dvou polovin, která se skládá ze čtyř kruhů. Pro lepší orientaci jsem kruhy pro Vás očíslovala.

Do kruhu č. 1 postupně zastrkáváme kruh č. 2, kruh č. 3 a kruh č. 4.

Na horní druhé fotce vidíte spojené čtyři kruhy, na první spodní fotce totéž pouze obrácené.

To samé uděláme s kruhy č. 5, 6, 7 a 8. Kolem středového trojúhelníku, který nám uprostřed zasunutím vznikl, strany ohneme nahoru.

 

Jednu polovinu si necháme ležet na stole stranou, kde vidíme trojúhleník (rub) a na to přiložíme druhou polovinu stranou, kde jsou vidět "zářezy" (líc).

Teď už jen opatrně do volných zářezů zastrkujeme postupně všechny strany. Je třeba trochu trplělivosti, nespěchat, aby se papír nepomačkal, v případě rozpadnutí opět poloviny poskládat a zkusit znova. Osobně se mi lépe pracovalo, když jsem měla první poloviny položenou na pevné podložce a obě ruce volné na zasunování druhé poloviny.

Koule můžeme nechat jen tak, nebo třeba dozdobit korálky, mašličky apod. Můžeme je mít volně položené jako dekoraci, nebo můžeme provléct stužky a zavěsit do prostoru, no fantazii se meze nekladou :-)