ROZKVETLÉ KVĚTY Z ORGANZY
Květy z organzy jsem prvně zahlédla na diskusním fóru o tvoření a pak často vidím jako prodané zboží na Fleru. Samozřejmě jsem začala hledat návod jak na tyto hezké brože, spony do vlasů, netradiční náušnice. . .. . a již jednou zde vkládala, nyní jsem si zakoupila více barevných tonů a vyráběla jsem hlavně čelenky pro malé parádnice a také ani jedno mé triko se teď na jaře neobejde bez této rozkvetlé barevné kytičky :-)
k výrobě těchto květu potřebujete látku – organzu (zakoupila jsem v látkové metráží - stačilo 10 cm z každé barvy) , spínací špendlík, brožový můstek, afroháčky, čelenky či sponky. Perličky, korálky nebo knoflíky na přichycení středu a dozdobení, svíčku.
Organzu si nastříhejte do tvaru kruhu, cca 8 – 12 kousků, každá tak o 0,8 cm průměrově menší. Zapalte si svíčku a vystřihnutý kruh z organzy vložte opatrně na kraj svíčky. Nikoliv shora, ale jakoby bokem plamenu. Organza obsahuje umělé látky, takže se nemusíte bát, že by začala hořet, pouze se „seškvařuje“. Poskládejte si kruhy od největšího po nejmenší a za pomocí dlouhé tenké jehly a nitě přišijte pečlivě korálky, flitry či knoflík. Na zadní stranu brožový můstek či spony do vlasů připevníte tavnou pistolí a lepený spoj překryjete ještě za tepla kouskem vystřižené organzy, takže lepidlo nepůjde vidět. Určitě vyzkoušejte tuto jednoduchou a velmi elegantní ozdobu nejen Vaši blůzy, šátku, saka či kabelky. . . .
PEBEO FANTASY PRISME
Zcela nové a jedinečné barvy vyvinuté firmou Pebeo se zárukou originálního výsledku. Fantasy Prisme jsou nové efektní barvy, které vytvářejí strukturu podobnou medu naneseného hřebenem " efekt honeycomb". S těmito barvami lze dosáhnout unikátního efektu, bez ohledu na to zda s nimi pracuje začátečník nebo profesionál. Ideální pro tvorbu šperků a dekorací na mnoha materiálech jako např.: sklo, keramika, zrcadla, plexisklo, plátno, kovy, dřevo a další... Prisme Fantasy se ředí minerálním lihem Pebeo nebo terpentýnem,úplně zaschnou za 72 hodin,odolávají šetrnému mytí,nesmí se ponořovat do vody a mýt v myčce,před aplikací lahvičkou netřeste, barvy promíchejte plochým dřívkem, lze je kombinovat s řadami barev a doplňků Vitrail a Ceramic firmy Pebeo.
RETRO hodiny z LP
Když jsem chtěla koupit nástěnné hodiny do obyváku, nemohla jsem natrefit na takové, které by mi ladily k interiéru. Vyrobila jsem si tedy provizorně hodiny ze staré gramofonové desky. . .a provizorně u nás visí už rok :-)
K výrobě je potřeba stará gramofonová deska, hodinový strojek, který se dá zakoupit v obchodě s výtvarným potřebami. Na tvrdý papír jsem si nakreslila a vystřihla kružnici, která je přesně rozdělena na 12 dílů. Dle této kružnici jsem domalovala ciferník perlovou konturou, lepila štrásové kamínky, fimo ozdoby atd.
JAK VYLEPŠIT "ŽABKY"
Tento nápad není můj, ale viděla jsem ho na internetu. V Canisu (obchod s pracovními oděvy) jsem koupila koupelnovou obuv za 29,- Kč, stuhu a nějaké korálky jsem samozřejmě doma měla. Postup je velmi jednoduchý a je nafocen v galerii výrobků.
NÁHRDELNÍK - MOTANICE A ŠITÉ KORÁLKOVÉ KYTIČKY
Opět mám korálkové období a každou volnou chviličku držím v ruce silon a korálky. Pro mne je čas strávený s korálky úžasný relax. Tentokrát jsem zkoušela vyrobit náhrdelník - tzv. MOTANICI. K výrobě potřebujete silon na navlékanání, korálky různých barevných odstínů a velikostí, rokajl a na zakončení kaloty, zamačkávací rokajl , spojovací kroužky a zapínání. Základem u výroby náhrdelníků či náramků je tzv. motanicový uzlík, který je velmi jednoduchý. Na internetu je spousta vyfocených i nakreslených návodů na výrobu motanice.
Já doporučuji odkaz na návod od mé internetové kamarádky tvořilky s nickem Pežotka : http://www.stoklasa.cz/navod-na-motanici-x3150
Velmi se mi líbí šité korálkové šperky. Abych i jim přišla na kloub začala jsem jednoduchou šitou kytičkou. Tyto kytičky lze pověsit na naušnicové zapínání, dozdobit jimi brožové můstky, sponky, gumky do vlasů, náhrdelníky, přívěšky na mobil apod. Kytičky na vlasové sponky, brožové můstky a klipsové zapínání jsem přilepila dvousložkovým lepidlem a drží opravdu pevně.
Podrobný návod na šitou kytičku najdete například tady : http://koralky.stoklasa.cz/na-si-3n4-jedn-kytka
V návodu jsou použity korálky - lístky, ale jak vidíte v mé galerii, pracujete stejně i s korálky jakýchkoliv tvarů.
PANENKY Z KUKUŘIČNÉHO ŠUSTÍ
Jelikož se mi nesmírně líbí lidová tvorba, stará řemesla a dodržování starých venkovských tradic, tak i já ženská z města jsem podlehla kouzlu panenek ze šustí. Samozřejmě mé prvotinky nejsou moc ukázkové, ale při hledání na internetu najdete nádherné výrobky například paní Marie a Ludmily Kočišové, které mě naprosto okouzlily.
Z internetu jsem se dozvěděla, že kukuřičné šustí je tradiční materiál, který se u nás rozšířil od 17.století. Z usušených lupenů obalujících kukuřičné klasy se vytvářejí figurky zobrazující jednotlivé činnosti na venkově nebo témata spojená se svátky.
Šustí se před použitím musí namočit do vody, aby se s ním lépe pracovalo. Někde se pomocí síry ještě bělí. Ze šustí se také zhotovovaly užitkové předměty (krabičky, podložky, kabely apod.) Výroba se soustřeďovala především tam, kde se kukuřice pěstovala nejvíce a to zejména na jihovýchodní Moravě.
ONE STROKE
Technika ONE STROKE nazývána taky čínská malba nebo folk art. Jedná se o techniku malby i v nail artu. K malování potřebujeme plochý kvalitní štětec, akrylové barvy, např. zn. Pebeo Studio. Štětec se namáčí najednou do dvou barev a po přiložení na dekorovaný předmět malujeme najednou dvěmi barvami. Vzhledem k tomu, že tato technika je specifická zejména držením a přikládáním štětce , doporučuji shlédnout velmi zajímavé videa s touto tématikou na youtube.com.
O malbě na textil je tolik článků a inspirace na netu, že jsem nevěděla odkud čerpat. Vzhledem k tomu, že mi často píši email maminky , které doma tvoří s dětmi, rozhodla jsem se vyzkoušet techniku malby na textil takovou, aby ji zvládly i děti. Vyzkoušela jsem fixy a barvy na textil zn . Nerchau . Malování fixem zvládnou hravě i děti, protože multifunkční hrot 2 v 1 je vhodný pro malování jak kontur tak plochy.
Větší děti nebo maminky mohou vyzkoušet malování štětcem a barvy na textil, které jsou vodou ředitelné, tudíž stačí zakoupit několik barev a pomoci bílé si odstíny zesvětlovat a různě mezi sebou míchat.
Přepraním odstraňte z oděvu apreaturu , po uschnutí si látku důkladně vypněte (mě se osvědčilo žehlící prkno a špendlíky) a podložte folii nebo novinami, aby barva neprosákla na druhou stranu. Po důkladném zaschnutí cca 24 hod. žehlením přes pečící papír fixujte po dobu cca 3 minuty. Takto zafixován oděv se může prát, samozřejmě nejlépe v ruce, ale pokud oděv obrátíte na rub, vydrží i praní v pračce. Výrobce uvádí 60 stupňů, já osobně testovala jen na 40 stupňů.
VALENTÝNSKÉ SVÍČNÍKY ZE SÁDRY
K výrobě jednoduchých svíčníků budete potřebovat sádru, vodu, gumovou nádobku na rozmíchání sádry, ubrousky, lepidlo, korálky, perličky , stuhy . . . . .
Do gumové nádoby si nalijte vodu a nasypejte sádru, míchejte do zhoustnutí (předpokládám, že udělat sádru umí každý :-)
Sádru nalijte do kelímků od jogurtů, pomazánkového másla, tvarohu atd. Ihned vložte čajovou svíčku. Nechejte důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne. Poté nastřihněte kelímek a opatrně vyjměte sádrový odlitek. Svíčník jsem nabarvila akrylovou barvou, polepila ubrousky a domalovala opět akrylovou barvou. Použila jsem k dozdobení okrasnou stuhu - kytičky, které jsem přilepila tavnou pistolí. Dva svíčníky jsem natřela barvou, po zaschnutí jsem je natřela hustější vrstvou lepidla a nasypala na ně jemné perličky, nechala jsem důkladně zaschnout. Myslím, že možností dozdobení svíčníků Vás napadne spousty :-)
Materiál k výrobě jsem Vám sepsala a nafocený postup, jak jsem laicky pracovala já, najdete pod galerii výrobků. Stačí kliknout na odkaz.
DEKORACE Z KŮRY CITRUSOVÝCH PLODŮ
V tomto podzimní období, začíná u nás zvýšená prevence :-D a jelikož jsem odpůrce polykání „céček v tabletách“, nastal čas, kdy denně lisujeme plno pomerančů, grepů, citrónů. Spousty vyhozených slupek z citrusových dobrůtek a linoucí vůně loupaného ovoce my vnikla nápad, vyrobit si dekorace ze slupek. Z kůry ovoce jsem vyrobila růžičky, kdy jsem použila půlku slupky jako spodní část růžičky a z druhé poloviny jsem postupně ořezávala kůru dokola. Tu pak stočila a vsunula dovnitř celé půlky kůry. Některé pomeranče jsem okrajovala za pomocí škrabky na slupky , vznikl mi tak delší oloupaný proužek kůry, stočila jsem ho jednoduše do „hlemýždě“ a za pomocí párátka přichytila. Myslím, že nápadů bude více, chce jen improvizovat. Každopádně tato dekorace Vám provoní nááádherně celý byt a takový Brisse se může stydlivě schovat do šuplíku.
Jelikož mám často rozečtených i několik knih najednou, nebo například v kuchařce hledám oblíbený recept, který si přesně nepamatuji, napadlo mě, že si vyrobím jednoduché záložky do knih. K výrobě jsem použila barevné papíry, balící papír apod. ze kterého jsem vystřihla čtverec cca 8 x 8 cm. Přehla do tvaru trojúhelníku a v místě ohnutí nožem rozřízla. Obě boční strany jsem jemně natřela lepidlem a pak už jen dle nálady zdobila děrovačkou, ozdobnými nůžky, perlovou konturou. . . . ..
Na přípravu pečeného čaje budete potřebovat jakékoliv ovoce, které máte zrovna k dispozici. Výborný je i jednodruhový čaj, například malinový nebo kombinace dvou druhů, jako třeba švestky s hruškami. Pokud chcete mít nápoj kyselejší, přidejte do směsi více rybízu. Pro ten správný chutný pečený čaj se dává asi polovina ovoce kyselejší chuti. Pěknou sytou barvu čaje vám udělají švestky, ostružiny, černý rybíz. Jestliže by jste chtěli mít čaj z druhů ovoce, které mají odlišnou dobu dozrávání, vyřešíte to tak, že zralé ovoce postupně zamrazujete a s přípravou pečeného čaje počkáte, až budete mít všechny druhy pohromadě.
Pečený čaj můžete vyrobit takřka ze všech druhů ovoce, kromě banánů. Použijte rybíz, hrušky, třešně, angrešt, višně, pomeranče, ostružiny, mandarinky, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, švestky, jablka, jahody, šípky, hrozno, ananas. Záleží jen na vašich možnostech.
RECEPT
2 kg ovoce, 1 citron, cukr 0,7 – 1,2 kg – jak kdo má rád sladké, vanilkový cukr (nemusí být), rum – 1 dcl dle chuti (já nedávala), 1 lžička skořice + 1 celá skořice, 8 hřebíčků, špetka mletého badyánu
Pečený čaj – postup:
Všechno ovoce opereme, očistíme, odpeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Jablka a hrušky nemusíme loupat. Nastrouháme kůru z citronu a jeho dužninu rozkrájíme na kousky. Vše nasypeme do mísy a přidáme koření. Důkladně promícháme a rozprostřeme na hlubší plech. Dáme na 10 minut do trouby vyhřáté na 200 st.C. Po 10 minutách přidáme do pekáče cukr a 1 dcl rumu. Pro děti lze udělat variantu bez rumu. Pečeme ještě asi 20 minut, dokud ovoce nepustí šťávu. Během pečení občas ovoce promícháme. Horkou směs nalijeme do skleniček, nahoru dáme 1 lžičku rumu a obrátíme dnem vzhůru na 5 minut nebo 10 minut sterilujeme. Směs necháme vychladnout a uchováváme v temnu a chladu.
TEKUTÉ PERLY - PERLEN PEN
Na stránkách jsem se již zmiňovala, že jehla a niť nejsou mé kamarádky, takže zdlouhavé přišívání perliček na oděv u mě nehrozilo. Ale jak si zpestřit jednoduchou , už okoukanou blůzku ? Objevte, jako já, skvělou věc – TEKUTÉ PERLY.
Perlen Pen – tekuté perly se prodávají v několika barevných odstínech, určitě si vyberete.
Návod : pero držte svisle k materiálu , pomalu vytlačujte barvu až bude mít perlička požadovanou velikost. Čím víc barvy, tím větší perlička. Zpočátku je trochu perlička špičatá, ale za chvíli se sama zakulatí. Například u stříbrné barvy se mi osvědčilo pero držet více z boku. Mezi jednotlivými perličkami nechávejte odstup, aby se neslily dohromady. Délka zaschnutí je cca 8 hodin. Před prvním nošením, ale nechte oděv zaschnout 24 hodin. Oděv je pak pratelný na 30 stupňů, žehlete zrubu a moc netlačte.
Tekuté perly se dají použít i na dozdobení kůže – boty, kabelka, nebo papírových přáníček, skleniček apod.
Perlen Pen můžete zakoupit zde : http://www.decoupageshop.cz/cz-kategorie-17329.html
RECY VĚCI ANEB TVOŘÍME S DĚTMI , když o prázdninách prší
Tvoření, které Vás nestojí žádné náklady, jen čas, který o prázdninách budete věnovat svým dětem a vlastnoručně vyrobené korálky určitě potěší každou malou princeznu.
K výrobě dekoračních růžiček potřebujete papírovou krabičku z vajec, tavnou pistoli, nůžky a barvu. Jednotlivé kalíšky si nastříháte obloukovitě do tvarů květů. Z bočních stran nebo víka si nastříháte proužky, které nepravidelně stočíte a tavnou pistolí přilepíte doprostřed kalíšku. Pak jen natřete barvou, která se vám líbí nebo ladí do interiéru a přilepíte na kousek větvičky.
Na výrobu papírových korálků potřebujete staré časopisy, katalogy, kousky balícího papíru apod., pravítko, tužku, nůžky, lepidlo a kousek drátku či nitě na navlečení korálků.
Jednotlivé strany z časopisů, si nastříháte cca z jedné strany široké 3 cm a zúžené k druhé straně tak cca 0,5 cm. Vzniknout vám delší proužky trojúhelníkového tvaru. Ty stočíte od širšího okraje k užšímu a konec slepíte lepidlem. Stočené papírové korálky můžete ještě přetřít bezbarvým lakem, pokud ho nemáte , tak doporučuji alespoň přestříkat lakem na vlasy. Pak už jen navlečete na drátek a případně dozdobíte ještě korálky skleněnými či dřevěnými a ozdoba na krk či ruku je na světě.
Na ozdobné víko na papírové kapesníky budete potřebovat karton (lepší je lepenka) , nůžky, pravítko, děrovačku, stuhu (šnůrku). Změříte si velikost stěn papírové krabičky a tak cca o 4 mm větší si nastřiháte jednotlivé díly. Do vrchního dílu pomocí nůžek (nebo řezacího nože) uděláte otvor. Naděrujete na každém díle dírky, které provlíknete stuhou. Já použila režnou přírodní šnůrku, konce jsem si oblepila izolepou, aby se šnůrka lépe provlíkala. Nakonec dozdobíte dle Vaší fantazie a nový kabátek na krabičku s papírovými kapesníčky je hotový.
HRÁTKY S KORÁLKY
Když mám chvilinku volnou, ráda si "hraji " s korálky, no kdo si hraje nezlobí :-) a tak vkládám jako inspiraci pro maminky s malými dětmi jednoduché korálkování pro vyplnění volného času o prázdninách, třeba když prší. Nakreslený návod na vážku a jednoduchou kuličku najdete v galerii. Určitě ji zvládne i princezna předškolního věku. Materiál k výrobě náušniček, náramku, přívěšku apod. je cenově nenáročný a určitě každá princezna bude mít velkou radost ze svých výtvorů. Maminky musí jen zakoupit korálky, rokajl, nylonové lanko, vlasec a komponenty k zavěšení. Barevná kulička, první 4 fota v galerii, je trochu náročnější, ale určitě stojí za vyzkoušení. Návodů na tuto barevnou kuličku je na netu spousta, tak třeba tady :
http://www.koralkovysvet.com/clanky/291/navod-na-malou-kulicku
ŠPERKY KETLOVANÉ A NA LANKU
K výrobě ŠPERKŮ NA LANKU potřebujete : lanko – délka cca 50 cm (možno využít i zbytky) , 2 afroháčky , press kroužky (zamačkávací rocail), korálky - nejlépe 2 větší a několik menších, kleště štípací a ploché . Ustřihneme 2-3 kousky lanka o délce cca 20 cm (na jednu náušnici). Lanka v půli přeložíme a všechny konce provlékneme dírkou v korálku. Z lanka uděláme nahoře očko a pod korálek navlékneme na všechna lanka zamačkávací rocail, zamáčkneme. Do připraveného očka připevníme afroháček a lanka zastřihneme na požadovanou velikost (možno i různou velikost). Náušnice můžeme nechat takto nebo na lanka připevnit menší korálky, které opět zamáčkneme rocailem.
K výrobě KETLOVANÝCH šperků potřebujete : korálky dle svého výběru , kleště s kulatými hroty, ploché kleště, štípací kleště, spojovací kroužky (připadně řetízek), ketlovací jehly a nýty, afroháčky. Na ketlovací jehly a nýty si navlékáme korálky , ohneme do pravého úhlu, zastřihneme na požadovanou velikost a na jejich koncích uděláme očko.Připevníme na spojovací řetízek nebo spojovací kroužky. Postupujeme podle toho, jak chceme mít náušnice bohaté a dlouhé.
Můj postřeh : lépe se pracuje, když si najednou připravují jehly a nýty pro obě náušničky a obě najednou ketluji. Pokud jsem dělala jednu náušničky , u druhé už jsem nevěděla přesný postup připevňování na kroužky.
Květy z organzy jsem prvně zahlédla na diskusní fóru o tvoření a pak často vidím jako prodané zboží na Fleru. Samozřejmě jsem začala hledat návod jak na tyto hezké brože, spony do vlasů, netradiční náušnice. . .. . k výrobě těchto květu potřebujete látku – organzu (zakoupila jsem v látkové metráží - stačilo 10 cm z každé barvy) , spínací špendlík, brožový můstek, afroháčky či sponky. Perličky, korálky nebo knoflíky na přichycení středu a dozdobení, svíčku.
Organzu si nastříhejte do tvaru kruhu, cca 6 – 8 kousků, každá tak o 1 cm průměrově menší. Zapalte si svíčku a vystřihnutý kruh z organzy vložte opatrně na kraj svíčky. Nikoliv shora, ale jakoby bokem plamenu. Organza obsahuje umělé látky, takže se nemusíte bát, že by začala hořet, pouze se „seškvařuje“. Poskládejte si kruhy od největšího po nejmenší a za pomocí dlouhé tenké jehly a nitě přišijte pečlivě korálky, flitry či knoflík. Na zadní stranu brožový můstek či spony do vlasů připevníte tavnou pistolí a lepený spoj překryjete ještě za tepla kouskem vystřižené organzy, takže lepidlo nepůjde vidět. Určitě vyzkoušejte tuto jednoduchou a velmi elegantní ozdobu nejen Vaši blůzy, saka či kabelky. . . .
Krakovací , praskající mozaika je novinkou na českém trhu. Její výhodou je, že se dá naštípat na libovolné kousky a takto ozdobit malý či oblý předmět.
Prodává se ve 12 odstínech v platech o velikosti 20 x 15 cm x 4 mm. Krakovací mozaiku můžeme kombinovat s mozaikovou či zrcadlovou destičkou. Velmi efektně vypadají například lampy a svícny , jelikož nám mozaika nádherně propouští světlo , které se zajímavě lomí na podložce a pozadí.
Postup práce s krakovací mozaikou.
Dekorovaný předmět si nejprve řádně odmaštěte a osušte. Potřete silikonovým lepidlem vhodným na mozaiku, menší plochu, jelikož lepidlo dost rychle zasýchá. Odštípněte si z plata požadovaný kousek mozaiky a přiložte na potřené místo. V návodu od výrobce bylo uvedeno, že mozaiku následně poklepeme plochým kladívkem, ale mě se tento postup neosvědčil, jelikož se mi mozaika tříštila , což zejména u černé barvy bylo vidět. Proto jsem já osobně mozaiku lomila prsty přitlačením na předmět . Pokud nemáme lepidlo úplně zaschlé, můžeme s kousky mozaiky posouvat a dopňovat chybějící místa. Záleží jak velké mezery chcete mít. Jakmile máte polepenou celou požadovanou plochu, necháte 24 hodin lepidlo zaschnout. Připravte si spárovací hmotu na mozaiku dle návodu (1 díl vody na 3 díly hmoty) – můžete obarvit akrylovou barvou. Celou dekorovanou plochu přetřete spárovací hmotou. Asi po 15 minut navlhčenou kuchyňskou houbičkou odstraňte přebytečnou hmotu. Nechte opět důkladně zaschnout – 24 hodin a navlhčenou houbičkou mozaiku vyleštěte.
Slovo ORIGAMI pochází z japonského „ori“ (skládat, zahnout) a z „kami“ (papír). Je to japonské umění skládání papíru. KUSUDAMA název se skládá ze dvou japonských slov – KUSURI – medicína a TAMA – míč. V 11. století se kusudama vyráběla ze sušených léčivých bylin, vždy měla kulovitý tvar .Z rozšířením skládanek origami se začíná kusudama vyrábět z papíru. Dodnes je kusudama považována za důležitý element výzdoby všech významných událostí v životě. Je i nedílnou součástí výzdoby v japonských nemocnicích.
Kusudama má přinášet majiteli štěstí, pomoci zahánět zlé duchy a upravovat okolní energii v místnosti. Určitě je i krásnou dekorací do bytu. Může být zavěšena na okně nebo i z lustru uprostřed místnosti.
Na skládání těchto květinových koulí je nejlepší papír na origami, který obsahuje příměs moruše nebo bambusu.
Průměr kusudamy, kterou mám v mé galerii je cca 15 cm, skládá se z 12 květů což bylo 60 listů papíru - 540krát přeložených. Výborné video postupy na origami i květinové koule najdete na stránkách YouTube.com .
DÁRKOVÁ TAŠKA Z BALÍCÍHO PAPÍRU
Na stránkách mimibazaru jsem zahlédla postup na výrobu dárkových tašek z balícího papíru. Návod mě velmi zaujal, protože se často stává, že dárek má nepravidelný tvar a špatně se do papíru balí. Takže není nic lehčího než si vyrobit dárkovou tašku a k tomu třeba i jednoduché přáníčko , kde k dozdobení použijeme kousky stejného balícího papíru.
Nesmím opomenout napsat, že autorka tohoto nápadu je šikovná Ivanka z Valašských Klobouků.
V postupu najdete kromě popisu i foto, jak jsem postupovala já.
Kamarádka Ifka (má "public relations" z Valašských Klobouků :-) mi poslala foto svého krásného věnečku a tušila, jak sama psala, že se chytím ! Překvapilo mě, jak jednoduchá , málo nákladná a přitom efektní je tato dekorace. Myslím, že věneček takto vypichovaný, se hodí v barvách ročního období do bytu vždy, srdíčko co jsem vypichovala určitě použiji jako dekoraci k balenému dárku, nebo zápichy do květináčků, či kraslice v bytě navodí tu pravou jarní atmosféru.
V postupu najdete kromě popisu i foto, jak jsem pracovala já.
Valentýnské mýdla
Jak už jsem zde několikrát psala, na ruční práce jsem levá ! Háček jsem držela v ruce naposledy v sedmé třídě v předmětu domácí práce ! Jelikož mě na návštěvě Horního konce úplně učarovaly nádherné mydélka, vhodné třeba jako milý voňavý dáreček k Valentýnovi, poprosila jsem autorku těchto výrobků, aby Vám postup napsala.
Tyto kouzelná mýdla vyrobila a návod pro Vás napsala má přítelkyně Věrka z Horního Konce !
K výrobě obháčkované mýdla potřebujeme : háček č. 6, vyšívací bavlnku – perlovku, mýdlo zn. Lux, nebo Palmoliv
Začínáme na 3o-až 33 řetízkových oček, záleží na velikosti mýdla, na konci řady píchneme zpět do třetího řetízkového očka a uděláme dlouhý sloupek. Dále pokračujeme tzv.filetovou technikou (zručné pletačky určitě ví, oč se jedná a ty méně zručné odkazuji na stránky www.rucniprace.cz, kde je tato technika dopodrobna rozepsána a vysvětlena. Takto pokračujeme až do obvodu výšky mýdla, kdy práci složíme napůl a uháčkovanou sí'tku sháčkujeme kolem celého obvodu krátkým sloupkem. Při obháčkování poslední strany musíme, už do síťky vložit mýdlo a obháčkovat i s mýdlem. Takto spojené strany, můžeme obháčkovat ještě jednou řadou krátkých sloupků.V další řadě uháčkujeme 4 řetízkové očka a píchneme do 3 krátkého sloupku předchozí řady, kde uděláme 2xnahazovaný dlouhý sloupek, tak pokračujeme opět kolem celého mýdla.Vzniknou malá ouška, do kterých v další řadě uháčkujeme tzv. pikotku - ta se skládá z 2x nahazovaných dlouhých sloupků-celkem 6x do každého druhého obloučku.Potom začistíme, protáhneme stužku a máme hotovo.
Malování na sklo
Když jsem dostala nádherné malované skleničky od mé neteře (v galerii sklenice s uchem na kávu) samozřejmě jsem toužila vyzkoušet malovat na sklo i já. Velmi se mi líbí například v malované sklenici zapálená čajová svíčka když se světlo barev odráží ve tmě na pozadí. Myslela jsem si, že to nebude problém , když mám zkušenost se slupovacími barvičkami. A ejhle, těžce jsem narazila, je rozdíl malovat na předmět , který jednou rukou držíte a otáčíte a druhou rukou „ve vzduchu“ malujete. Docílit tenké a pravidelné linie kontury byl pro mě nadlidský výkon. Velký problém byl i sklo vyfotit. Přesto své výtvory – netvory - dávám do galerie a napíši aspoň pár řádků o barvičkách, které jsem já použila – Lefranc a Pébeo (mě osobně se malovala lépe se značkou Lefranc) . A pak ještě jedna rada mé neteře, na sklo se maluje nejlépe kulatým, kvalitním, hodně tenkým štětečkem.
Vitrail od fa Pébéo
MALOVÁNÍ NA SKLO zastudena. Průhledné, na rozpouštědle založené barvy na sklo, polyester, kovy atd. Syté, lesklé a na vzduchu schnoucí barvy s výbornou odolností proti světlu. Celková paleta Vitrail disponuje 26 odstíny barev založených na rozpouštědle. Barvy Vitrail můžete použít spolu s konturami Cerne Relief . Barvy jsou syté, lesklé a průhledné, vyznačují se také vynikající odolností proti světlu. Povrchy vhodné k malování barvami Vitrail jsou sklo, kov apod. Barvy budou na dotek suché během 1 hodiny, kompletně suché během 8 hodin (při průměrném množství nanášení barev). Vypalování není nutné. Následná péče: po zaschnutí jsou barvy odolné proti šetrnému mytí a čističům oken.
Vitrea od fa Pébéo
MALOVÁNÍ NA SKLO - ZAPÉKACÍ (v domácí troubě). Po zapečení jsou odolné proti mytí v myčce nádobí. Průhledné, na vodě založené barvy na sklo. Všechny barvy jsou velice transparentní a zářivé. Zapékají se v domácí troubě při 160 st. C po alespoň 24hodinovém schnutí. Vynikající odolnost a stabilita proti světlu. Paleta: 30 tekutých barev (20 lesklých, 10 matných), které lze vzájemně míchat. Vhodné ředidlo: ředidlo Vitrea 160. Čištění štětců a příslušenství: pomocí mýdlové vody. Vhodné povrchy: sklo, křišťál apod. Schnutí: na dotek suché během několika minut, kompletně suché během 24 hodin. Nevšední odolnost proti mytí v myčce na nádobí a průměrná odolnost proti rozpouštědlům a čisticím prostředkům.
Vitrážové barvy na sklo Lefranc se používají pro malbu na průsvitné povrchy. Jsou lesklé, průsvitné, trvanlivé, výborně přilnou k podkladu. Nejsou trvale světlostálé ani žáruvzdorné. Barvy se mohou navzájem míchat. Barvy můžete rovněž překrývat, je však nutné, aby první barva nejméně hodinu schnula v bezprašném prostředí.
Ač jehla a niť je můj nepřítel, když jsem na netu zahlédla ty pytlíčky - skřítky - zkusila jsem se na chvíli s jehlou skamarádit. K výrobě těchto bylinkových pytlíčků potřebuje kousek látky, usušené bylinky, polystyrenovou hlavičku, jehlu niť, krajku, , tavnou pistolku a ozdoby. Z látky si vystřihnete obdelník cca 20x12 cm, sešijete strany , vznikne tunel, který naplníte bylinkami, nahoře nití stáhnete, došijete krajku, případně jiné ozdoby, nalepíte hlavičku a máte hotovou jednoduchou dekoraci , která provoní Váš byt, nebo milý dáreček třeba k Valentýnovi.
TanCart - MALOVÁNÍ přes šablony NA TEXTIL
Na tuto velmi jednoduchou techniku jsem narazila na diskusním foru Living. cz, kde o ní psala H. Hořáková. Samozřejmě jsem tuto techniku musela hned vyzkoušet. V postupu jsou fotky , jak jsem pracovala já. Myslím, že tato technika je vhodná i pro děti, pokud jim pomůžete vystřihnout šablony. Použila jsem šablony ze stránky předloh na windowcolor. (vorlagen)
MALOVANÁ MOZAIKA
Vždy se mi líbila klasická mozaika, ale jelikož nemám prostor, pomůcky a ani tak šikovné ruce, abych mohla pracovat se sklem . , vyzkoušela jsem falešnou - malovanou mozaiku, kterou jsem objevila na stránkách Moniky Brýdové. Zda se mi tato technika povedla můžete posoudit v galerii níže a pokud by jste si chtěli sami tuto mozaiku vyrobit, snad Vám pomůže vyfocený postup, jak jsem dělala tuto techniku já.
Na výrobu těchto dřevěných kytiček je potřeba pouze ořezávátko s velkým otvorem – nejméně průměr 1,8 cm , dá se koupit cca za 45,- Kč v papírnictví , dále pak čerstvé větvičky průměru ořezávátka .
K výrobě batikovaných hedvábných šátků nebo nákupních tašek potřebujeme : hedvábí nebo bavlněnou tašku, , barvy na textil zn. CHEDS, vodu, ocet, igelitové sáčky, alobal.
Hedvábí si namočíme ve vlažné vodě, lehce vyždímáme a důkladně vyrovnáme na rovné ploše. Doporučuji na velkém igelitu. Přímo se sáčků sypeme barvu na hedvábí, různě kombinujeme barvy a geometrické tvary. Hedvábí si opatrně rovnoměrně poskládáme na malý čtvereček, nebo abychom docílili většího propojení barev srolujeme do ruličky a dále do tvaru „šneka“. Dáme do igelitového sáčku, upevníme gumičkou a 30 minut fixujeme na pařáčku ( na knedlíky). Pokud chceme docílit zachování geometrických tvarů, mokré hedvábí si položíme na alobal, důkladně vyrovnáme a po nasypání barev skládáme přes alobal, aby vždy bylo hedvábí proloženo alobalem, až vytvoříme malý čtvereček a při fixování postupujeme stejně, jen dobu prodloužíme aspoň o 15 minut. V hrnci necháme balíček s hedvábím až do vychladnutí, vymácháme důkladně v horké vodě, až přestane pouštět barvu a nakonec ještě vymácháme v roztoku octové vody ( 3 díly vody na 1 díl octu). Ještě mokré přežehlíme a tím docílíme většího lesku barev.
galerie sady šátky v barvě šperků
Toto tvoření je finančně velmi nenáročné. Na výrobu těsta potřebujeme : 3 hrnky hladké jemné mouky, 1 a ½ hrnku soli, 4 lžíce vinylového lepidla (sypké lepidlo na tapety), asi ¾ hrnku vody. Mouku se solí a lepidlem vařečkou promísíme , nalijeme půl hrnku vody a rukou důkladně zpracujeme těsto. Pokud je těsto husté a drolí se, opatrně přiléváme vodu. Pokud se naopak lepí, přisypeme mouku. Hotové těsto se nesmí lepit a musí mít konzistenci plastelíny. Z těsta modelujeme různé tvary, nebo si těsto vyvalujeme na pomoučeném vále a tvary vykrajujeme. Na plechu vyloženém pečícím papírem si dekoraci aranžujeme, aby nám kousky těsta držely pohromadě, těsto potíráme prstem namočeným ve vodě. Jako pomůcky používáme vykrajovátka na peŕníčky, hranu nože, vidličku, radýlka, do těsta můžeme vtlačovat různé předměty, nebo těsto stříhat nůžkami. Hotovou dekoraci pomalu sušíme v troubě asi hodinu při teplotě 50 C. Na konci pečení můžeme dekoraci potřít vejcem a teplotu zvýšit, ale opatrně, aby nám těsto nepopraskalo. Druhý den vychladnou dekoraci přelakujeme z obou stran bezbarvým, vodou ředitelným lakem.
DÁRKOVÉ BALENÍ LAHVÍ
RUČNĚ DĚLANÉ SVATEBNÍ OZNÁMENÍ
Jedná se o techniku zdobení různých přáníček, rámečků, jmenovek, předmětů apod. za pomocí proužků z barevného papíru.
K výrobě potřebujete barevné proužky papíru (můžete si je vyrobit pomocí skartovacího stroje nebo nastříhat) , lepidlo - nejlépe Herkules, malý štěteček na nanášení lepidla, pinzetu na přichytnutí spirálek a špejli, kterou si na konci podélně nařízneme asi 1 cm. Barevný proužek za pomocí špejle stočíte do spirálky, kterou si povolíte do požadované velikosti. Lepidlem přilepíte konec a pak už jen prsty tvarujete do požadovaného lístečku, srdíčka, oválku apod.
Tato technika vyžaduje trochu trpělivosti, ale není složitá a zvládnou ji i starší děti.
SAVOVÁNÍ
Znáte to, kuchtíte bez zástěry . . . a triko co nosíte doma je flek na fleku. V tom případě je ideální si koupit Savo Perex, sehnat nějaký rozprašovač – já požívám plastový na rostliny – vytvořit si z papíru šablonu, tu jen připevnit na triko, mikinu apod. a můžete začít. Jen si nezapomeňte důkladně zakrýt nejen oblečení , které nemá být savováno, ale vše kolem. . . ...savo dělá zázraky i nechtěné. Po zaschnutí můžete vysavovaný obrázek obtáhnout konturou na textil.
DECUPAGE TEXTILU
Psala jsem už, že polepit se dá ubrousky vše . . . i látka , jen je k tomu zapotřebí lepidlo na decupage textilu.
JARNÍ DEKORACE - TVOŘÍME S DĚTMI
Letos jsem se rozhodla vyrobit jarní dekorace , které hravě zvládnete vyrobit i s dětmi.
Dekorace skořápky se zasazenou řeřichou. Do omyté skořápky dejte namočenou vatu a nechte děti , aby ji zasypaly semínky řeřichy. Pak si ji je budou děti každý den zalévat a za tři až pět dnů si už mohou posypat u snídaně chleba se sýrem výbornou řeřichou.
Slepičky na fotografii č. 2 jsou ručně vyrobené. Šila mi je má šikovná kamarádka Ifka a tím ji ještě jednou moc děkuji !!!!!!!!!!!!!!!!
„Vajíčkové tulipány“ . Dle fotografie č.3 v galerii vystřihněte z papírové krabice středy. Tím vzniknou okvětní listy. Dejte dětem štětec a barvu a tyto „okvětní lístky“ je nechte namalovat zelenou barvou a vyfouklé vajíčka libovolnou barvou. Po zaschnutí jen provlečte přes středy z krabice špejli, na kterou ještě protáhněte pomalované vajíčko. Pokud nebude tulipán na špejli držet, přilepte tavnou pistolí, nebo si pomocí korku či plastelíny špejli pod listy přichyťte.
Jarní věneček. 6 až 8 vajíček si namalujte světlejší akrylovou barvou (vajíčka se nejlépe malují provlečené na špejli a a po položení okrajů špejle na hrníčky Vám i schnou bez zašpinění ) . Polepte motivy jarních květin ubrouskovou technikou. Na drátek vajíčka navlečte, ukončete spojením drátku a nechte si kousek volného drátu na vytvoření ouška na pověšení. Mezi jednotlivě vajíčka si můžete přivázat stuhy, dozdobit peřím apod.
VESELÉ KVĚTINÁČE - JARNÍ DEKORACE
Tyto veselé jarní dekorace z květináčů jsem už loni zahlédla na Livingu v diskusi o tvoření. Letos jsem se rozhodla tuto veselou a milou dekoraci vyrobit, akorát jsem, netušila, že když budu chtít slepičky, zajíčky a ovečky vyfotit na parapetu , za oknem bude v polovině března padat sníh !
K výrobě těchto zvířatkových dekorací potřebujete : květináče, tvrdý barevný papír, peříčka, filc , stuhy, bižuterní šnůrky, koncovky, akrylovou barvu, štětce, tavnou pistoli , lepidlo , vatové tampony (na ovečky) . . . .a myslím, že vše co se Vám bude hodit a najdete doma k dozdobení. Postup jsem nefotila, protože si myslím, že nabarvit květináč , vystřihnout tvrdý papír a polepit květináče, zvládne každý podle fotek v galerii.
Zápich do květináče - PAN VAJÍČKO S KLOBOUČKEM
SUŠÁK NA HOUBY - POSTUP VÝROBY A FOTOGRAFIE
Pomalu nastává , pro mě nejkrásnější, období v roce . . .PODZIM. Nevadí mi, že se dny krátí, naopak miluji večerní pohodu, když nesměle plápolají svíčky, peče se jablko se skořicí a pokojem provoní vůně jablíčka, hřebíčku, citronové kůry a svařeného vína.
Protože jsem letos neměla zasazené okrasné dýně, přemýšlela jsem čím vyzdobit byt v podzimním tonu. Pohled na pomalu se zbarvující mochyni mi dal velkou inspiraci. Poprvé jsem „lampionky“ k dekoraci i rozstříhávala a dala tak vyniknout židovské třešince, která se nádherně vyjímá uprostřed květu.
video - výroba růžiček z javorového listí
v případě pomalého připojení na net použijte pravé tlačítko myši a vyberte "uložit cíl jako" a dále určete kde uložit. Video si můžete takto stáhnout a uložit do svého PC.
DUŠIČKY přírodní věnce a vazby
NÁVOD - artyčokové VÁNOČNÍ BAŇKY
Adventní svícny |
Vánoční koule z nití |
Na výrobu těchto koulí je zapotřebí balonek, který se nafukuje dokulata, nit – příze, bavlnka , já použila barevnou jutu (v Kauflandu klubko 12,- Kč) , vodní sklo (lze zakoupit v drogerii), tavnou pistolku a ozdoby dle vašeho vkusu. Nafouknutý balonek si omotáme jutou, důkladně , chce to trochu trpělivosti, juta mi klouzala. Nakonec pořádně zavážeme, aby se nám omotaný balonek nerozvázal. V lavoru, míse apod. si zředíme vodu s vodním sklem a balonky v nich „vykoupeme“. Při práci s vodním sklem použijte gumové rukavice a dodržujte pokyny , které jsou napsány na etiketě. Pověsíme a necháme do druhého dne zaschnout. Balonek propíchneme, vyjmeme z koule a pak už jen dle naší fantazie a dostupného materiálu dozdobíme. Nebo si vyrobíme více koulí stejného odstínu, ale různých velikostí a třeba je jen zavěsíme postupně , jak zvonkohru, na barevné stuhy s mašlí. (zdroj : poprvé jsem tyto koule viděla loni na diskusním foru living.cz)
Určitě se podívejte na nádherné zdobené koule k mé kamarádce Marcele : www.marsiland.wz.cz
Balení dárků |
Vánoční ozdoby na stromeček z pečícího papíru |
Na výrobu těchto ozdob na stromeček je potřeba nastřihané proužky pečícího papíru (cca 7 cm široké), které si srolujeme za pomocí špejle do ruličky (jako u papírového pletení). Do ruličky si vložíme tenký drátek (včelařský) a vytvarujeme tvar hvězdičky. Konce slepíme lepidlem. Hvězdičky omotáme barevnou nití , můžeme provléct korálky. U nás máme stromeček „lidový“ – perníčky, sušené jablíčka, slaměné ozdoby , proto jsem použila hnědý pečící papír, lýko a dřevěné korálky , ale samozřejmě můžete použít třeba bílý papír a omotat zlatou, stříbrnou nití a dozdobit barevnými korálky.
Vánoční přáníčka |
Jednoduchá vánoční přáníčka jsem vyrobila technikou decoupage. Na tvrdý papír si naneseme štětcem lepidlo herkules, necháme důkladně zaschnout a přes pečící papír nažehlíme vystřihnutý ubrousek. Přáníčko ustřihneme dle námi chtěného tvaru, dozdobíme barevnými papíry, stuhami , můžeme přišít perličky, nebo obstřihneme okraje ozdobnými nůžky.
Mechové koule |
Polystyrenovou kouli zakoupenou v papírnictví (použila jsem i staré tenisové míčky) si potřeme lepidlem, posypeme sušeným mechem , necháme důkladně zaschnout a pomocí tavné pistole přilepíme sušené plody, ořechy, mašličky apod. Kouli můžeme napíchnout na špejli a použít jako dekoraci do květináčů k vánoční hvězdě, bramboříku apod. Koule z tenisových míčků jsem naaranžovala se skořápkou kokosu a pomerančem provoněným hřebíčkem.
Papírové hvězdy |
Jednoduchá a efektní výzdoba oken. Potřebujete pouze papír a lepidlo, případně k dozdobení perličky, korálky, stuhy a hlavně dětičky, protože tyto ozdoby určitě zvládnout vystřihnout a slepit i ony. Rozměr hvězdy je 2x úhlopříčka čtverce. Čtverec přeložíme, pak ještě jednou, nastříháme na proužky, ale pozor né do konce, ten musí zůstat aspoň cm. Čtverec rozložíme a slepujeme protilehlé rohy. Pokaždé z jiné strany – jednou zepředu, jednou zezadu. Nakonec slepíme k sobě všech šest dílů, můžeme sešít sešívačkou a hvězda je na světě.
(zdroj : living.cz )
video - výroba medvídků z ořechů
WINDOW COLOR NEBOLI SLUPOVACÍ BARVIČKY
Pro někoho kýč . ...pro někoho radost, že ač neumí ani trochu kreslit, může vyrobit krásný obrázek, který si kamkoli nalepí. Myslím, že okno v dětském pokoji zejména na vánoční svátky nazdobené „slupovačkami „ jsou milé a dětem navodí tu nádhernou adventní atmosféru a zpříjemní čekání na Ježíška. A hlavně když obrázek není už aktuální, jednoduše se sloupne.
Vyrobená kytička ze slupovacích barviček , „zalitá“ do drátku, dovede potěšit oko a třeba oživí doma rostlinu v květináči, která najednou rozkvete. Motýlek , kterého si přišpendlíte na záclonu, zejména v létě Váš byt hezky oživí.
A stinítka na čajovu svíčku, radost za pár kaček a Vám doma večer zpříjemní třeba pošmurnou podzimní náladu, když vidíte jak ten váš výrobek krásné odráží barvičky v pokoji na celé stěně.
STINÍTKA :
Na výrobu budete potřebovat slupovací barvy, dvě folie A4 – hrubší nikoli eurosložky, izolepu.
Konturou si nakreslíte motiv, který jste si vybrali nejméně čtyřikrát těsně vedle sebe – celá A4 – já osobně maluji tři na jednu folii a dva na druhou. Když je stínítko moc úzké , horkem se kroutí !!!! Po vybarvení slupovacími barvami a zaschnutí vystřihnete i s folii, na posledním motivu necháte dole asi dva centimetry pásek na připevnění dvou částí k sobě, ty slepíte izolepou.
/pozor není to šablona, je to zmenšené jen jako ukázka/
KYTIČKY A MOTÝLCI
Setkala jsem se s ohlasy , že tyto kytičky jsou kýčovité, ale „proti gustu žádný dišputát“. Já osobně znám jednu šikovnou tvořilku – zdravím tě Marci, která vyrábí úplně nádherné gratulační kytičky pro nevěsty. A když jsem já vyrobila kyti k narozeninám a věnovala mé mamce, byla ráda, že má ode mě kytičku, která určitě nezvadne. Na výrobu budete kromě folie a slupovacích barviček potřebovat ještě včelařský drátek. Z drátku si vytvoříte „ouška“ které přiložíte na folii a můžete malovat. Po zaschnutí sloupnete i s drátkem a už jen pěkně ohnete do tvaru okvětního lístku. Dovnitř můžete třeba pomocí perliček vyrobit pestíky apod. Pokud vám barva přeteče přes drátek, nevadí, po zaschnutí opatrně kolem drátku obstřihnete.
Postup při výrobě motýlků. Nakreslíte si na hrubší folii (nedoporučuji eurosložky) motýlka (nebo jakýkoliv motiv), po zaschnutí vystřihnete i s folii. Pomocí lepicí pistole, připevněte na zadní stranu motýla špendlík. Špendlík podložte špejlí, aby kousek odstával od podložky. Po zaschnutí motýla připevněte na záclonu.
Window color galerie