|
¾ kg vepřového plecka, koření na gyros (směs paprika, chilli, kmín, muškát, celer, cibule, česnek), olivový olej, chléb arabský nebo pita chléb, na salát : tři rajčata, jeden menší ledový salát, cibule, menší salátová okurka, sůl, barevný pepř. Vepřové maso si nakrájíme na menší nudličky, okořeníme a necháme uležet. Maso prudce orestuje na teflonové pánvi nejprve nasucho, potom přilejeme trochu olivového oleje , mícháme dvěma vařečkami proti sobě . Dusíme (můžeme občas podlít trochou vody) až do změknutí masa. Připravíme si salát : nakrájíme na kolečka rajčata, okurku a cibuli, přidáme nasekaný ledový salát, osolíme a opepříme barevným pepřem. V mikrovlnné troubě si krátce ohřejeme pita chléb, naplníme připraveným masem a salátem. Podáváme se zakysanou smetanou ve které jsme si rozdělali česnek a přidali trochu soli.
1 kg pangasia, koření na rybu, sůl, bílý pepř, 4 větší rajčata, 2 cibule, půl cukety, plátky tvrdého sýru, zakysaná smetana. Do zapékací mísy naskládáme pangasia, posypeme kořením na rybu, položíme vrstvu nakrájené cibule, vrstvu nakrájené cukety, vrstvu nakrájených rajčat, posypeme kořením na grilovanou zeleninu, položíme plátky tvrdého sýru a zalijeme smetanou. Dáme zapéct na cca 25 minut bez pokličky.
0,5 kg mletého masa (já dávám napůl hovězí s vepřovým), 2 konzervy červených fazolí ve slaném nálevě, 1 konzerva kukuřice, 1 konzerva loupaných rajčat, 1 větší protlak, 2 větší cibule, 3 stroužky česneku, olej, koření chilli con carne (nebo mexiko) , 3 kostičky hořké čokolády, feferonky
Ve větší pánvi (používám pánev wok) si osmažíme cibuli dozlatova, přidáme maso a prudce orestujeme až zhnědne, vařečkou odděláváme maso od sebe ! zasypeme kořením chilli con carne , přidáme všechny konzervy i s nálevem, tři rozmačkané stroužky česneku a za občasného míchaní dusíme 45 minut. Asi deset minut před koncem dušení přidáme hořkou čokoládu a pro milovníky ostřejších jídel i nakrájenou feferonku.Podáváme s čerstvým chlebem.
500 g míchaného mletého masa, 100 g nastrouhaného sýra, 1 balíček lístkového těsta , 4 stroužky česneku, 1 vejce na potírání, olej, pepř, tymián, petržel, sůl . Lístkové těsto si rozválíme do většího kola a křížením překrájíme na 8 trojúhelníků. Připravíme si maso, přidáme bylinky, česnek, nastrouhaný sýr a smícháme. Z masa uděláme válečky a vodorovně je položíme na delší strany trojúhelníků našleháme si vejce a potřeme si obvod trojúhelníků, aby burek pěkně držel. Od široké strany, kde máme maso stáčíme a boky zahrneme dovnitř- vzniknou nám rohlíčky. Stočené je všechny potřeme vajíčkem a upečeme ze všech stran na oleji - pomalu, aby se nám burek pěkně prosmažil
750 g hovězího zadního, olej, 2 cibule, sůl, červená paprika, gulášové koření, chilli, majoránka, petrželová nať , 3 papriky , mouka.
na placky, : nastrouhané brambory, sůl, vegeta, majoránka, pepř, cibule, česnek, vejce, hladká mouka
Na oleji si orestujeme do zlatova cibuli, přidáme na větší kostky nakrájené maso, až se zatáhne zasypeme červenou paprikou a gulášovým kořením, osolíme, chvíli podusíme , přidáme nakrájené papriky, majoránku, chilli , nasekanou čerstvou petrželovou nať , zalijeme vodou - stejné množství vody jako masa) a necháme dusit do změknutí. (tlakový hrnec cca 45 minut) . Zaděláme moukou rozkvedlanou ve vodě, povaříme ještě deset minut Příloha bramborové placky, volské oko a čerstvá zelenina.
královský . .. ten název jsem si vymyslela s velkým bratrem , když jsem ještě tahala kačku na provázku. . .a už se to doma ujalo . . . .
8 krůtích (kuřecích) plátků, 4 lžíce kremžské hořčice, 2 cibule, olej, 4 lžíce worchestru, sůl, pepř, 4 lžíce kečupu (čertovské omáčky apod.)
Krůtí plátky osušíme, jemně naklepeme, a osolíme. Vložíme do marinády připravené z hořčice, oleje, worchestru aspoň na dvě hodiny. (pokud spěcháme . . . není nutno) Pečeme v ohnivzdorné míse asi půl hodiny - s pokličkou , pak přidáme nakrájenou cibuli na kolečka a kečup (pokud se nám zdá "omáčky " málo přilijeme i vodu a dopečeme bez pokličky do změknutí.
zbylé vařené brambory od oběda, 1-2 vejce, mléko, hrubá mouka, uzenina (já měla pikantní klobásu se zelím), strouhanka, olej.
Zbylé brambory od oběda rozšťoucháme a přidáme vejce, trochu mléka a hrubou mouku tak, aby vzniklo hustší těsto. Z něj děláme bochánky, které naplníme uzeninou. Obalíme ve strouhance a usmažíme na oleji. Podáváme s čerstvou zeleninou nebo zeleninovým salátem.
Množství surovin je závislé na množství brambor, co nám zůstalo od oběda.
20 dkg měkkého salámu, 10 dkg sýru cihly, 1 vejce, 2 lžičky škrobové moučky, tuk na smažení, česnek, cibule, mletý pepř, petrželová nať, maggi a chléb. To jsou základní ingredience a váhy jsou pouze orientační – záleží kolik chceme topinek smažit.
Salám , sýr, cibuli a česnek si nastrouháme na jemném struhadle (já vše nasekala v robotu) , přidáme další ingredience a řádně promícháme. Touto směsi potřeme chléb (vrstva cca 5-8 mm) a vložíme natřenou stranou do rozpáleného tuku - bez obav, směs se od chleba neoddělí – dokud jsem nevyzkoušela , tak jsem nevěřila !, pak osmažíme druhou stranu. Po vyjmutí z pánve, "suchou" stranu potřeme česnekem jako klasickou topinku a ještě ji pokapeme maggi.
350 - 400 g mletého hovězího masa, 1 cibule, 1 rohlík, 1 vejce, 2 lžíce bílého jogurtu, karí, mletý pepř, sůl, hladká mouka, olej, česnek, 2 dcl vývaru , 200 ml smetany. Rohlík nakrájíme na plátky, zvlhčíme mlékem , promneme a dobře promícháme s masem, drobně nakrájenou cibulí, vejcem, jogurtem, pepřem, solí a dvěma lžícemi hladké mouky. Ze směsi tvoříme kuličky, vložíme je na rozehřátý olej, opečeme po všech stranách a vyjmeme. Na oleji zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme česnek nakrájený na plátky, osmahneme do zlatova, přidáme karí, zalijeme vývarem a uvedeme do varu. Přidáme zpět kuličky a dusíme 10 minut. Kuličky vyjmeme , do šťávy vmícháme smetanu rozšlehanou s 1 lžící mouky a vše krátce povaříme. Dochutíme karí a solí a krátce podusíme. Kuličky dáme na talíř, zalijeme omáčkou, podáváme s těstovinami
3/4 kg krůtích řízků, 3 vejce, 5 lžíc solamylu, 3 lžíce sojovky, 1 lžička provensálkého koření, 1 lžička mletého bílého pepře, 2 lžíce nasekané čerstvé petrželové natě, 1 lžíce oleje, 5 lžíc bílého jogurtu . Krůtí řízky mírně naklepeme, nařízneme, osolíme a vložíme do marinády z výše uvedených surovin, necháme odležet přes noc. Smažíme na rozpáleném oleji, nejprve zprudka, pak ubereme a dosmažíme doměkka. Zbylou marinádu ke konci smažení nalijeme na řízečky a dosmažíme.
¾ balíčku uvařených těstovin PENNE, 25 dkg šunky (šunkového), 2 papriky (pěkně vypadá jedna červená druhá žlutá nebo zelená) 1 brokolice, 25 dkg nivy, mléko. Do mísy s uvařenými těstoviny přidáme na nudličky nakrájenou šunku, papriky a uvařenou brokolici rozdělanou na růžičky. Uvaříme 6 lžíc mléka s nastrouhanou nivou, až se „rozpustí“. Tuto směs nalijeme na těstoviny a promícháme.
Plátky kuřecích stehenních řízků podle počtu strávníků, sůl, máslo, sojovka, hermelín, sklenička nakládaných hříbků v kyselém nálevu. Plátky stehenních kuřecích řízků jemně naklepeme, osolíme a pokapeme sojovou omáčkou, necháme chvíli odležet. Na pánvi si plátky prudce opečeme , pak přendáme do zapékací mísy , ve které jsme rozehřáli trochu másla. Na maso nasypeme hříbky bez nálevu a položíme plátky hermelínu. v troubě zapečeme, až se nám sýr zapeče. Podávala jsem s pečoky, trochu předvařené brambory, nakrájené na plátky, položené na plech, posypané kořením na grilovanou zeleninu a zepečené prudce v troubě.
3 rohlíky, dva párky (klobásky), tvrdý sýr, cibule, (paprika , pórek), vajíčko, mouka, hořčice, sůl, pepř, olej
Salát : 1 menší hlávka čínského zelí, mrkev, sůl, pepř, majolka (jogurt), kečup, hořčice, pepř
Rohlíky, párky, cibuli nakrájíme na kolečka, tvrdý sýr - výborný je i uzený - na kostičky, střídavě napichujeme na špejle. Samozřejmě můžeme dát papriku, pórek, kdo co rád. Obalíme v těstíčku - 2 vejce, 3 lžíce hladké mouky , 2 lžíce pikantní hořčice, trochu soli - rozšleháme, aby nám vzniklo hladké těstíčko. Špízy v těstíčku obalíme a osmažíme na rozpáleném tuku do zlatova.
salát z čínského zelí : zelí nakrájíme na proužky, mrkev nastrouháme na hrubším struhadle a přidáme 2 lžíce majolky (jogurtu), 2 lžíce kečupu, 1 lžící hořčice, nebo kupuji koprový, italský či pažitkový už hotový spack, jemně osolíme, opepříme a necháme hodinku v lednici před podáním odstát v lednici..
3 lžičky sypaného černého čaje, kousek (asi 3 cm) kořene zázvoru, 200 ml rumu, 200 ml červeného vína, 4 lžičky medu, 4 plátky pomeranče, pomerančová šťáva a cukr krystal na dozdobení Černý čaj zalijeme 600 ml vroucí vody a 5 minut necháme louhovat. Kořen zázvoru oloupeme a nastrouháme najemno. Z dužiny vymačkáme šťávu. Vylouhovaný čaj přecedíme. Přidáme rum, víno, několik kapek zázvorové šťávy a med. Směs zahřejeme (nevaříme). Okraje šálků navlhčíme pomerančovou šťávou a ponoříme do mističky s cukrem. Hrnky naplníme horkým punčem a dozdobíme.
6 nožek párkového, 6 menších cibulí, nálev : ocet, voda, olej, kečup, hořčice, sojová a worchestrová omáčka - všeho 5 lžíc . Nálev si svaříme v hrnci.
Do dvou sklenic (0,7 l) dáme do půlky nakrájené na kolečka párky a cibuli, zalijeme horkým nálevem , doplníme sklenice opět párkem a cibulí a vlijeme zbytek nálevu .
3/4 kg kuřecí játry, balíček mražené zeleniny (Asie se žampiony), olej, 1 dcl červeného vína, koření Čína bez soli, 3 lžíce worchestrové omáčky.
Kuřecí játra si očistíme, umyjeme, osušíme, nakrájíme na menší kousky, posypme kořením na Čínu - bez soli a necháme dvě hodiny odstát. Na rozpáleném oleji prudce játra opečeme, zalijeme vínem , worchestorovu omáčkou a chvíli podusíme, potom přidáme zeleninu, podusíme do měkka a zahustíme vodou se 2 lžičkami solamylu. Případně dosolíme a dopepříme, podáváme s rýži
1 kg brambor, 1 kysané zelí, 250 g uzeného eidamského sýra , cibule, 1 zakysaná smetana, sůl, kmín. Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kolečka. Do zapékací misky naskládáme brambory, posypeme cibulí, zelím a nastrouhaným uzeným sýrem, vrstvy opakujeme, průběžně solíme, končíme brambory. Posypeme kmínem a zalijeme smetanou. Zapečeme dozlatova
500g kuřecích jater , 300g anglické slaniny (nakrájené na jemné plátky), koření dle chuti (gyros, grilovací apod.) Kuřecí játra omyjeme, očistíme, vysušíme. Kousky jater opepříme a zabalíme do plátku anglické slaniny a naskládáme do zapékací misky. Okořeníme oblíbeným kořením ( nemusíme, záleží na chuti) . Dáme do trouby rozpálené na 230°C a pečeme 15 min. Po té troubu zmírníme na 180°C a ještě 15 min. dopečeme.
30 dkg hovězího masa, 30 dkg vepřového masa, 30 dkg uzeného masa, 2 klobásy, 20 dkg hlávkového zelí, 1 velká mrkev, 1 kořen petržele, 10 dkg kořene celeru, 30 dkg červené řepy, 1 velká cibule, 2 rajčata, 1 lžíce octa, sůl, pepř, celé nové koření, 3 bobkové listy, 1,5 l vývaru z masa, lžíce sádla, 2 větší brambory, 2 kostičky masoxu, smetana . Nejprve si uvaříme maso doměkka (já osobně v tlakovém hrnci). Necháme ho vychladit na talíři. Do hrnce si dáme nakrájenou řepu, mrkev, petrže, cibuli l a celer na kostičky, osolíme, zalijeme trochou vývaru (z vařeného masa) a vaříme. Po chvilce přidáme bobkový list, pepř, nové koření, rajčata na kousky, sádlo, ocet. Asi po 15 minutách přidáme nakrájené zelí na nudličky, zbytek vývaru, masox, brambory na kostičky a vaříme doměkka. Nakonec přídáme nakrájené vařené maso, klobásy na kolečka, lehce promícháme, prohřejeme a podáváme.
Na každou porci talíře nalijeme do polévky smetanu. Nikdy jsem bořšč nejedla, zřejmě ze zásady, vařila jsem ho na přání. . . . .a už ho jím
kuřecí čtvrtky, sojová omáčka, sůl, česnek, plechovka sterilizovaných žampionů. Kuřecí čtvrtky jemně osolíme, pokapeme sojovkou a necháme chvíli odležet. Pak přidáme nakrájený česnek, zalijeme plechovkou sterilizovaných žampionů a dáme zapéct, nejdříve 20 minut s pokličkou, pak dopečeme do zlatova bez pokličky. Jednoduchý, rychlý, ale chutný recept
300 ml vlažné vody, 50 ml vlažné vody, 2 lžičky soli, 1 lžička cukru, 1 lžička kmínu, 1 lžička octa, 2 lžíce oleje, 600 g hladké mouky, 30 g čerstvého droždí. Program těsto. Dortovou formu vymažeme, nebo použijeme papír na pečení, vložíme těsto, necháme ještě 20 minut kynout, potřeme slanou vodou a dáme na cca 30 minut péct na 180 C. Opět potřít slanou vodou a necháme dopéct do zrůžovění.
Po upečení a vychladnutí korpusu dvakrát podélně rozřízneme a potřeme silnější vrstvou pomazánky dle chuti, kterou každý rád. Potom celý povrch a po celém obvodu potřeme dalším druhem pomazánky, posypeme například strouhaným sýrem a dozdobíme dle vlastní fantazie, možnosti a chuti salámem , sýrem a zeleninou.
kuřecí stehenní řízky
Marináda : 3 žloutky, 1 lžička cukru moučka, 1 lžička soli, 1 lžička solamylu, 3 lžíce worchestru, 2 lžíce magi, feferonka. Mírně naklepané kuřecí řízky vložíme do marinády nejméně na 24 hodin. Smažíme na rozpáleném oleji
Asi půl kila vepřové plece,dle počtu strávníků, cibule , anglická slanina nebo klobása.
Marináda:1 lžíce oleje,1 lžíce čerstvé sekané petrželky,1 lžíce citronové šťávy,1 lžíce majoránky,1 lžíce hořčice,1 lžíce utřeného česneku.Plecko si nakrájíme na kousky,a naložíme přes noc do marinády.Na druhý den střídavě napícháme maso,cibuli, slaninu na špejle,dáme do pekáčku a asi půl hodiny pečeme přikryté alobalem, pak alobal sundáme a dopečeme cca další půl hodinu. Podléváme výpekem. Po upečení vyndáme špízy z pekáčku,výpek slejeme a zaprášíme mírně moukou,aby nám vznikla šťáva.
Jako příloha jsou dobré opékané brambory nebo hranolky a zeleninová obloha.
450 g špenátového protlaku , 2 vejce, olej, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 4 – 6 lžíce hrubé mouky, ½ prášku do pečiva.
Náplň: 1 pomazánkové bylinkovo- česnekové máslo, 100 g uzeného sýra,, červená paprika
Kuřecí stehenní řízky podle počtu strávníků, sůl, pepř, vajíčko, kukuřičné lupínky ( nebo chipsy). Kuřecí řízky mírně naklepeme, osolíme, opeříme, protáhneme rozkvedlaným vajíčkem a obalíme v lupínkách, které jsme si pomocí paličky na maso rozdrtili na malé kousky. Smažíme ve větší vrstvě oleje (nebo fritovacím hrnci) dozlatova.
½ kg vepřového plecka, 2 lžíce oleje, 1 nakrájené chilli paprička, 2 stroužky česneku, 2 lžíce kečupu, 3 lžíce sojové omáčky, 2 lžíce worchestru, 1 lžička kukuřičného škrobu, ½ kg činského zelí, sůl, pepř, koření na čínu. Maso nakrájíme na nudličky a na rozpáleném oleji na větší wok pánvi prudce osmahneme, až se maso zatáhne osolíme, opeříme, přidáme koření na čínu a mírně podlejeme, dusíme do změknutí masa, přidáme čínské zelí, chvíli smažíme s masem, jak zelí začně měkknout, zalijeme směsí z kečupu, sojovky, prolisovaného česneku, a worchestru ve které jsme rozmíhali škrob, a za stálého míchaní přivedeme k varu, šťáva se zahustí. Jak příloha jsou výborné smažené nudle, nebo rýže.
Silnější plátky uzeného masa (vařené uzené,kladenská šunka, uzená kýta) hořčice, křen, šlehačka, 15 dkg tvrdého sýru. Maso potřeme hořčicí z obou stran a obalíme v nastrouhaném křenu. Naskládáme do zapékací misky a zalijeme šlehačkou , pečeme 20 minut, přidáme nastrouhaný sýr a dopečeme až sýr zezlátne. Příloha, vařené brambory a zeleninový salát
Pomazánkové máslo (výborné je bylinkové nebo pažitkové), 150 g tvarůžek, zelená cibulka s natí (pokud chci zdobit přes špičku, tak ji nedávám), sůl, pepř, 4 lžíce piva. Pomazánkové máslo smícháme s tvarůžky, které nakrájíme nebo nastrouháme. Přidáme trochu soli, pepře, nadrobno nakrájenou cibulku i s natí. Ušleháme elektrickým hnětačem. Přilijeme trochu piva, tolik, aby šla pomazánka dobře natírat. Necháme přes noc uležet v lednici. Mažeme na rohlíky, keksy, nebo na teplou topinku.
Krůtí prsní řízky dle počtu strávníků, 1 cibule, olej, sůl, karí, 2 jablka, 2,5 dl smetany, 1 lžíce hladké mouky, olej. Plátky masa mírně naklepeme, osolíme a posypeme karí kořením. Na trošce oleje opečeme z obou stran do změknutí. Na větší pánvi na trošce oleje orestujeme nakrájenou cibuli do zlatova, přidáme nastrouhané jablka, trochu kari, mírně podlijeme vodou a chvíli dusíme – aby se nám jablka trochu rozvařila. Ve smetaně zamícháme mouku, zalijeme a chvilku povaříme. Přidáme plátky masa a necháme ještě chvíli povařit maso s omáčkou. Jako příloha se hodí rýže.
3 menší cukety, 2 papriky, 2 cibule, 6 rajčat, olivy (nemusí být), sojová omáčka, vegeta, pepř, koření na pizzu, balkánský sýr. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a orestujeme do zlatova, přidáme nakrájenou papriku na proužky, cuketu nastrouhanou na struhadle na tenká kolečka, posypeme vegetou, pepřem, zakapeme sojovou omáčkou, mírně podlejeme vodou a chvíli podusíme. Do mísy si nakrájíme rajčata a olivy, přidáme směs z pánvičky, posypeme kořením na pizzu a promícháme. Porci salátu posypeme balkánským sýrem a podáváme s teplými tousty se sýrem.
Kuřecí játra, malou plechovku ananasu, 4 lahůdkové cibulky i s natí, 1 paprika, koření Čína bez soli !!!!, sůl, pepř, solamyl, sojová omáčka, olej. Na rozpáleném oleji prudce orestujeme játra , která jsme po omytí a vysušení posypali kořením na čínu (bez soli). Přidáme nakrájenou cibulku, papriku a ananas, přilijeme trochu vody a podusíme, po změknutí směs osolíme, opepříme , chvíli restujeme a nakonec zalijeme sosem, který si připravíme ze 6 lžíc kompotové ananasové šťávy, dvou lžíc sojové omáčky a lžičky solamylu.
6 kuřecích řízků, 0,5 l podmáslí, koření STEAK, sůl, sušený česnek. Naklepané , osolené řízky vložíme do marinády z podmáslí , steakového koření (tím nešetřit) a dvou lžiček sušeného česneku. Nechat uležet. Smažit na rozpáleném tuku (pánvička s nepřilnavým povrchem). Výsledek jsou šťavnaté voňavé řízečky.
Kuřecí řízky /podle počtu strávníků/, sůl, pepř, hořčice, mouka, koření gyros, olej. Naklepané kuřecí řízky osolíme, opepříme, potřeme hořčicí a obalíme v mouce, do které vsypeme a rozmicháme koření gyros. Smažíme na rozpáleném oleji. Výsledek - jednoduché, rychlé a šťavnaté řízečky, které zvládne i kuchař začátečník
Kuřecí řízky, sůl, pepř, máslo, šlehačka, broskev, tvrdý sýr (niva). Kuřecí řízky naklepeme, osolíme, opepříme, položíme plátek tvrdého sýru (nadrobenou nivu) a ¼ broskve, zavineme, upevníme nití a dáme do máslem vymazané zapékací misky, zalijeme šlehačkou. V troubě pečeme nejprve cca 20 minut přikryté, pak odkryjeme a dopečeme.
Balíček čínských nudlí, 400 g kuřecího masa ( pro vegetariány balíček sojových nudliček) půlka čínského zelí, 1 mrkev,1 cibule,1 paprika, bambusové výhonky, sojová omáčka, sůl, pepř, olej. Nudle uvaříme dle návodu na sáčku, na pánvi si usmažíme dozlatova cibuli, přidáme maso nakrájené na nudličky a prudce osmahneme,zalijeme trochou vody, přidáme nastrouhané zelí, papriku, mrkev a bambusové výhonky a podusíme do změknutí. Uděláme si jíšku z vody a sojové omáčky do které si rozmícháme dvě lžičky solamylu, zalijeme maso se zeleninou a chvilku ještě povaříme. Scezené nudle zakápneme olejem, dáme na rozpálenou pánev a smažíme do zlatova, přidáme směs masa a zeleniny a promícháme s nudlemi.
s červeným zelím a knedlíkem |
600 g jehněčího masa, silný zeleninový vývar, citron, 3 stroužky česneku, 500 ml bílého vína, tymián, 4 lžíce olivového olej, mletý pepř,sůl. Důkladně vyčištěné jehněčí maso si na čtyři hodiny necháme odležet ponořené ve vychladlém zeleninovém vývaru se zeleninou (petržel i s natí, celer, mrkev, cibule). Nastrouháme kůru z jednoho citronu, vymačkáme šťávu, přidáme prolisovaný česnek, tymián, a smícháme s bílým vínem a olejem. Maso osušíme a naložíme na noc do marinády. Marinované maso posolíme, opepříme a vložíme do vymazané zapékací mísy. Pečeme v předehřáté troubě cca půl hodiny na 250 stupňů , podlijeme trochou masového vývaru, můžeme přidat zbylou marinádu , snížíme teplotu a pečeme do změknutí masa. Podáváme pouze s bramborem nebo s červeným zelím a bramborovým knedlíkem (ten na focení už nezbyl).Červené zelí : 1 hlávka červeného zelí, 1 velká cibule, 1 jablko, 1 - 2 brambory (podle velikosti), olej, sůl, mletý pepř, drcený kmín, ocet, cukr krystal. Zelí nakrouháme na nudličky, cibuli pokrájíme na drobno. Na oleji osmažíme cibuli dozlatova, přidáme cukr a mícháme dokud se nerozpustí. Pak přidáme zelí, lžíci octa, osolíme, okmínujeme, opepříme. Podlijeme jen co je nutné, aby se zelí nepřipalovalo. Pomalu dusíme, hlídáme, aby se nevydusila všechna voda, v případě potřeby podlijeme. Až je zelí poloměkké, přidáme k němu nastrouhané jablko a nastrouhané brambory. Dále dusíme, až je zelí měkké, brambory a jablko se úplně rozvaří. Podle vlastního chutí dochutíme solí, cukrem a octem.
z cukety s párkem |
500 g nastrouhané cukety, vegeta, vejce, mouka, strouhanka, pepř, majoránka, párek a tvrdý sýr podle počtu strávníků. Nastrouhanou cuketu posypeme vegetou a necháme 20 minut „vypotit“, vymačkáme vodu a přidáme vejce, dvě lžíce mouky, nastrouhaný tvrdý sýr, zasypeme strouhankou tolik, aby nám vzniklo hustší těsto. Dochutíme majoránkou a pepřem. Na rozpáleném tuku smažíme placičky z jedné strany, po otočení položíme osmažený párek a plátek tvrdého sýru a dosmažíme druhou stranu.
4 kuřecí stehna, 1 lžíce plnotučné, 1 lžíce dyjonské a 1 lžíce kremžské hořčice, 1 lžíce rybízové marmelády, sklenička moravanky . Všechny druhy hořčice spolu s rybízovou marmeládou smícháme v marinádu a potřeme jí stehýnka ze všech stran. Dáme péci do středně vyhřáté trouby, jakmile se povrch masa „zatáhne“, přidáme ke kuřeti sterilovanou zeleninu i s nálevem a pečeme, až je kuře měkké. Jako přílohu podávali bramborovou kaši, já ovšem dala americké brambory, vzhledem k tomu, že je dost „omáčky“ z výpeku, bylo to s brambory výborné.
1 cuketa, brambory, anglická (pikantní klobáska) , cibule, tvrdý sýr (niva), sůl, pepř, koření na grilovanou zeleninu. Cuketu si nakrájéme na kolečka, posypeme vegetou a necháme "vypotit", po 20 minutách slejeme z koleček vodu.
Do vymazané zapékací misky si dáme na kolečka nakrájené - předem předvařené brambory (nové se slupkou), položíme plátky anglické (uzeného), kolečka cukety, posypeme kořením na grilovanou zeleninu, přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a vrstvy opakujeme. Hustě zasypeme strouhaným sýrem, kdo rád i nivou a dáme na 20 minut zapéct do trouby.
1 pórek, 5 brambor, kostka bujonu, vegeta, sůl, kmín, máslo, mouka, 2 vejce (množství na 4 l hrnec) Do hrnce s vodou dáme nakrájený pórek, přidáme kostku zeleninového bujonu, lžičku soli, lžičku kmínu a vegety a cca 15 minut vaříme, pak přidáme na kostky nakrájené brambory, po změknutí brambor zahustíme zásmaškou na másle , rozkvedláme 2 vejce a dle potřeby ještě dochutíme solí, pepřem apod.
60 dkg nastrouhané cukety, 1 nastrouhaná cibule, 1 hrnek nastrouhaného sýru, 1 hrnek strouhanky, ¼ hrnku oleje, 1/2 hrnku nasekané petrželové natě, 4 vajíčka, 20 dkg měkkého salámu nakrájeného na malé kostičky ( na vůni můžeme, ale nemusíme přidat i trošku anglické a uzeného), prášek do pečiva, 2 lžičky vegety, majoránka, pepř.
Vše smíchat a upéct na papírem vyloženém plechu, cca 25 minut při 220 C. Dobré teplé třeba s zeleninovým salátem jako večeře, nebo zastudena jako svačina..
1 větší okurka, 6 rajčat, 3 papriky, 20 dkg tvrdého sýru, 20 dkg šunky (šunkového apod.), sůl, pepř, 3 lžíce dresinku (tatarky, bílého jogurtu, majonézy, ochuceného spaku apod.). Okurky nakrájíme na struhadle na plátky, rajčata na půlměsíčky, papriky na proužky, salám a sýr na kostičky, mírně osolíme, opeříme a promícháme s dresinkem. Obměna : ITALSKÁ LETNÍ VEČEŘE : nakrájíme 10 rajčat na půlměsíčky, 1 střední cibuli nadrobno, 5 vajec natvrdo nakrájené na půlměsíčky, mírně osolíme, opepříme a promícháme s dresinkem. Podáváme s tmavým pečivem
1 listové těsto (500 g), ¾ kg nastrouhané cukety, 1 cibule, 150-200 g Nivy, 5 párků, 1 žĺoutek, 3 vejce, na posypání hrubá sůl, plátky sýru apod.Těsto rozdělíme na dva díly, každý díl vyválíme na obdelník. Budeme mít 2 záviny. Na trošce tuku orestujeme nakrájenou cibuli a podusíme cuketu, dokud se voda nevypaří (nesolíme!). Přidáme rozdrobenou Nivu, kterou necháme rozpustit. Potom vlijeme vejce a necháme všechno srazit jako smaženici. V receptu bylo nesolit, ale já tuto směs dochutila trochu solí a vegetou.Na každý plát těsta rozetřeme cuketovou náplň, doprostřed položíme párky a stočíme jako závin. Potřeme rozšlehaným žĺoutkem a posypeme hrubou solí, sezamem apod., můžeme položit plátky tvrdého sýru.. Pečeme cca 20 minut při 220 C. Podáváme teplé nakrájené na 4-5 cm řezy, ale chutná i studené.
Středně velká cuketa, 5 paprik, 6 rajčat, 1 velká cibule, 2 klobásy, trochu másla, vegeta, sůl, pepř. Cuketu oloupeme, vydlabeme a nakrájíme na kostičky. Dáme do většího hrnce , posypeme vegetou a mírně podlejeme, dáme dusit. Po chvíli přidáme nakrájené papriky na proužky, cibuli na kolečka , chvíli dusíme a nakonec přidáme rajčata nakrájené na kolečka, trochu másla, osolíme, mírně opepříme. Klobásu si nakrájíme na kolečka, na pánvi opečeme a přidáme do zeleninové směsi. Můžeme dochutit kečupem, ale ten já nedávám, zelenina pustí šťávu. Podáváme samostatně, cuketa zajistí vydatnou večeři, nebo s tousty. Pro masožravce možno přidat na směs čevapčiči z mletého masa
muchomůrky růžové - MASÁKY, brambor, bobkový list, nové koření, sůl, ocet, cukr, smetana, mléko. Nakrájené růžovky /OVŠEM OPRAVDU POUZE MUCHOMŮRKY RŮŽOVKY/ povařit ve vodě se solí, bobkovým listem a novým kořením. Přidat na kostičky nakrájené brambory, povařit , pak zakysanou smetanu a zahustit rozkvedlanou moukou v mléce. Dochutit octem, cukrem apod. Výborné jsou i řízky, buď v těstíčku z mouky a vajíčka, ale nám chutnají nejvíce v klasickém trojobalu.
40 dkg nastrouhané cukety posypat vegetou a nechat vypotit, po dvaceti minutách vymačkat vodu. Přidat 20 dkg nastrouhaného sýru, nadrobno nakrájenou větší pikantní klobásu, vejce, trochu mouku, česnek, majoránku, pepř. Tvořit kuličky obalit ve strouhance, smažit ve fritovacím hrnci.
2 balíčky sojových kostek, těstíčko : 3 vejce, 2 lžíce hořčice, 2 lžíce sojovky, 2 lžíce solamylu, 3 lžíce hladké mouky, ½ sáčku prášku do pečiva, sůl, pepř, (grilovací koření, česnekové koření), Sojové kostky povaříme 10 minut v osolené vroucí vodě, s trochou sojové omáčky a kostkou masoxu, vymačkáme přebytečnou vodu, dáme do těstíčka a necháme přes noc uležet. Smažíme na rozpáleném oleji.
500 g drůbežího masa, hladká mouka, sůl, pepř, 1 cibule, 4 stroužky česneku, 2 lžíce posekané petrželové natě, 1 lžička citronové kůry, 2 – 3 sterilizované okurky, 3 lžíce pokrájené kapie, 1 lžička tymiánu, 2 lžíce octa, olej, 250 ml smetany na vaření. Cibuli , okurky, a papriku, pokrájíme nadrobno. Plátky masa lehce naklepeme, osolíme, opepříme, obalíme v hladké mouce a prudce opečeme z obou stran ba rozpáleném oleji. Vyjmeme. Do výpeku nasypeme cibuli, okurky, kapii, petrželovou nať, citronovou kůru, tymián, rozmačkaný česnek a vše osmažíme. Na tento základ dáme opečené maso, zastříkneme octem. Podlijeme trochou vody a pod pokličkou dusíme do změknutí. Ve smetaně rozkvedláme lžíci mouky, vlijeme , promícháme a ještě chvíli povaříme.
4 plátky masa Krkovička, kotlety – já použila kuřecí řízky), plnotučná hořčice, sůl, pepř, hladká mouka, tuk na smažení. Maso naklepeme, osolíme, lehce opepříme a z jedné strany potřeme hořčicí, necháme chvíli odležet a potom řízky obalíme v hladké mouce z obou stran. Na pánvi rozehřejeme tuk a smažíme nejdříve ze strany s hořčicí, pánev přikryjeme poklicí, až začne voda stékat z poklice do tuku, tak maso otočíme a dosmažíme už bez pokličky. Podáváme s brambory a hořčicovou omáčkou : 20 g másla, 1 střední cibule, lžička krystalového cukru, 2 lžíc hladké mouky, ½ l vývaru, 2 lžíce plnotučné hořčice, sůl pepř. Na rozehřáté máslo (né celé kousek si necháme) dám nadrobno nakrájenou cibuli, necháme zpěnit a až začne zlátnout přidáme cukr, až se cukr rozpustí a začne barvit , přidáme zbytek másla a mouku, mícháme až má jíška zlatou barvu, zalijeme vývarem, důkladně rozšleháme a necháme 15 minut vařit. Přidáme hořčice, krátce povaříme a dochutíme dle potřeby solí, případně trochu přisladíme.
Větší cibuli osmažíte a přidáte sladkou papriku, jako na guláš, zalijete trochou vody. Přidáte plechovku sterilizovaných červených a plechovku sterilizovaných bílých fazolí i s nálevem, jedno lečo, kdo má tak smažené houby – nemusí být, hrst mražené kukuřice a rajčatový protlak (dvě větší konzervy nebo 1 tetrapak). Povaříte – nemusíte – ale my nejsme vegetariáni – přidáme nakrájenou klobásku nebo kousek uzeného na vůni. Nakonec rozmačkáte 3 stroužky česneku, přidáte trochu majoránky, případně sůl a pepř. Polévku jsem nezahušťovala, je sama o sobě dost hustá a opravdu příprava velmi rychlá a chuťově hodně „zajímavá“.
400 g kuřecích prsíček, sůl, olej na smažení, těstíčko : 1 vejce, 50 ml bílého vína, 80 g hladké mouky, 80 g strouhaného sýra, ½ lžičky pálivé papriky, ½ lžičky sladké papriky. Maso nakrájené na nudličky namáčíme v těstíčku a ihned smažíme ve větším množství rozpáleného oleje tak, aby kousky byly potopené cca 5 – 8 minut.
1 balíček listového těsta, 15 dkg nivy, vejce, něco na posypání. Postup : těsto si rozdělíme na dvě poloviny, vyválíme na pomoučeném vále a plát si nakrájíme na kostičky, na každou kostičky nadrobíme nivu, zaděláme do šátečku, pevně přitiskneme hrany. Na plechu potřeme vejcem, posypeme hrubou solí a můžeme i nastrouhaným tvrdým sýrem. Dáme do předehřáté trouby a pečeme cca 12 – 15 minut. Výborná, rychlá a jednoduchá jednohubka nejen k vínu.
4 krajíce chleba, 4 vejce, malá plechovka pikantní paštiky, trochu hořčice nebo kečupu, malá cibulka a zelenina na dozdobení. Z krajíce vykrojíme střídku tak, aby kůrka zůstala celá. Kůrku dáme na rozpálený olej a do ní vlejeme rozšlehané vejce. Necháme smažit, mezitím natřeme střídku paštikou a přiklopíme na vajíčko, chvíli smažíme a pak obrátíme a smažíme i z druhé strany. Můžeme potřít kečupem nebo hořčicí a dozdobíme zeleninou
ZAPEČENÉ PALAČINKY SE ŠPENÁTEM
Špenát, anglická slanina, tvrdý sýr
Na palačinky : vajíčko, mouka, mléko, sůl
Uvaříme si špenát , jak jsme zvyklí.
(Já osobně přidávám trochu smetany a hodně česneku a zahušťuji zásmažkou z másla a strouhanky).
Usmažíme si klasické palačinky.
Do zapékací misky vymazané máslem naskládáme zatočené palačinky naplněné špenátem pěkně vedle sebe.
Zasypeme na kostky nakrájenou a opečenou anglickou slaninou a vrstvou tvrdého sýra (skvělá je i niva).
Dáme zapéct do trouby, aby nám sýr udělal hezkou zlatou kůrčičku.
BŮČKOVÁ ROLÁDA
1 kg bůčku, 3 lžíce solamylu, 1/4 l mléka, sůl, pepř, hořčice, salám, vajíčka, okurka, magi.
Bůček semeleme, přidáme solamyl, sůl, pepř, mléko, dobře propracujeme,
směs dáme na noc do ledničky.
Na igelitu navlhčeným vodou vyválíme plát, potřeme hořčici, smaženými vejci, plátky salámu a posypeme nasekanou sterilizovanou okurkou. Pomocí igelitu stočíme. Pokapeme Magi.Při pečení mírně podlévat vodou .
SUŠENÉ ŠVESTKY V ANGLICKÉ SLANINĚ
Sušenou švestku zabalíme do plátku anglické slaniny, propíchneme párátkem a dáme na prudce rozehřátou pánvičku s trochou tuku osmahnout z obou stran.Výborné teplé jednohubky nejen ke slivovici.
ZAPEČENÉ KUŘECÍ MASO SE SLANINOU A SÝREM
Kuřecí řízky, anglická slanina, cibule, česnekový pepř KOTANY, nastrouhaný sýr
(Vše podle velikosti mísy a počtu strávníků)
Do zapékací mísy vymazané máslem položit vrstvu anglické, na to posolené kuřecí řízky, posypat česnekovým pepřem KOTANY , cibulí a nastrouhaným sýrem. Vrstvu opakovat a končit vrstvou sýra, kterou pokapu olejem.(my milujeme nivu – takže dávám ji ). Přikryté alobalem péct cca 20 minut, pak odkrýt a dopéct cca 15 minut až sýr udělá žlutou kůrku.(dělám to často, když máme návštěvu, mám to dopředu připravené, pak to jen šupnu do trouby, po upečení nakrájím, a podám klidně i s pečivem a zeleninovou oblohou)
Úspěch zaručen !
VOŇAVÉ KUŘECÍ ŘÍZEČKY
6 kuřecích řízků
marináda : 4 vejce, 4 lžičky vegety, 6 lžic solamylu, 6 lžíc majolky, 4 lžíce nasekané petrželové natě.
Kuřecí řízky naložit na 24 hodin do marinády. Smažit na pánvi.
KANADSKÉ KUŘE
4 čtvrtky kuřete osolit, potřít česnekem a proložit 1/8 másla , zakapat šťávou z ½ citronu, zalít rochou omáčky a dát pod pokličku péct. Během pečení podlévat vodou a zbytkem omáčky.
Omáčka :
½ hrnku nakrájené cibule, 1 lžička soli, 1 lžíce octa, 1 lžíce cukru, 1 lžíce worchestrové omáčky, trochu pepře, ½ hrnku kečupu.
Vše povařit asi 15 minut na mírném ohni. Ke kuřeti jsou jako příloha vynikající torteliny.
ZAPEČENÉ BRAMBORY
Do zapékací mísy naskládat vrstvy na kolečka nakrájených / trochu povařených/ brambor, cibule, vejce, položit kolečka osmažené klobásky, nebo aspoň párkového a nakonec plátky tvrdého sýru. Vrstvy opakovat, končit vrstvou sýru.
Zapékát v troubě (já brambory předem připeču na pánvi, posypu česnekovým pepřem Kotany nebo kořením gyros )
ČÍNSKÉ PLACIČKY
(je to notoricky známé, ale měla jsem několik receptů, ten nám chutná nejvíce).
3 silnější kuřecí řízky, 3 vejce, drobně nakrájená cibule, 4 lžíce solamylu, sůl, grilovaní koření
4 lžíce oleje, lžíce sojovky a worchestru
Nakrájené kuřecí na nudličky dát do misky, přidat přísady a dobře promíchat. Nechat aspoň přes noc uležet. Smažit malé placičky – lívanečky ( to dělám hlavně, když máme na dopoledne program, když se vrátíme domů, tak je pak oběd za chvilku hotový) a taky ze tři kuřecích řízků je jídlo i pro šest strávníků !!!!!
TĚSTOVINY S BROKOLICÍ A NIVOVOU OMÁČKOU
¾ balíčku uvařených těstovin PENNE, 25 dkg šunky (šunkového), 2 papriky (pěkně vypadá jedna červená druhá žlutá nebo zelená) brokolice, 25 dkg nivy, mléko.
Do mísy s uvařenými těstoviny přidat na nudličky nakrájenou šunku, papriky a uvařenou brokolici rozdělanou na růžičky.Uvařit 6 lžíc mléka s nastrouhanou nivou, až se „rozpustí“. Nalít na těstoviny a promíchat.
UTOPENCI TROCHU JINAK
6 špekáčků, 4 cibule nakrájet na kolečky.
Nálev všeho čtyři lžíce : ocet, olej, worchestr, sojovka, kečup, hořčice, voda (pepř)
Nálev uvařit a horký nalít do sklenice z poloviny naplněné cibulí a špekáčky, pak dodat zbytek a dolít nálevem. Nemusí se nechávat uležet. Je to „jedlé“ hned. Teda já to moc nemusím, ale chlapům ( i cizím) to vždy chutná.
SLANINOVÉ ROHLÍČKY
25 dkg polohrubé mouky, 12 dkg ztuženého tuku , 1 vejce, 6 lžíc mléka, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička soli.
Vypracovat těsto, tence vyválet, podle dezertního talířku vykrajovat kola. Každé kolo rozdělit na 8 dílků jako dort. Na každý dílek položit anglickou a stáčet ke špičce. Na plechu s pečícím papírem potřít rozšlehaným žloutkem, posypat dle chuti (seznamové semínku, sůl, kmín apod). Péct vy vyhřáté troubě do zlatova (dala jsem třeba jen vysočinu a kousek nivy a taky to bylo dobré).
KUŘECÍ ZÁVITKY S NIVOU
500 g kuřecích prsíček, niva, šunka, šlehačka, pepř, sůl, kousek másla na vymazání formy
Maso nakrájíme jako na řízky, naklepeme, osolíme a opepříme. Na každý kousek masa položíme šunku, na hranolky nakrájenou nivu a zatočíme do roládky. Roládky vložíme do vymazané zapékací mísy a zalijeme šlehačkou a poklademe kouskem nakrájeného másla. Pečeme cca 30 minut, dokud se nevytvoří kůrčička. Podáváme s rýží nebo brambory.
SMAŽENÉ NUDLE S KUŘECÍM MASEM A ZELENINOU
Čínské nudle ( špagety) , kuřecí maso, směs čerstvé nebo mražené zeleniny na čínu (doporučuji Wok), sojová omáčka sladká i pikantní, worchestrová omáčka, česnek, olej, sůl, pepř (vše podle chuti a počtu strávníků)
Těstoviny uvaříme a scedíme. V pánvi wok osmahneme zeleninu, aby změkla a zároveň zůstala křupavá. Dáme stranou a zprudka osmahneme na nudličky nakrájené maso s prolisovaným česnekem. Přidáme sojovou i worchestrovou omáčku, podlijeme trochou vody a podusíme. Když se voda vyvaří, přidáme zeleninu a špagety, zakápneme sojovou omáčkou (špagety musí být obalené ve vzniklém sosu) a na sucho ještě chvíli smažíme. Neustále mícháme, aby se špagety nepřipálily
KAPUSTA NA HUSTO S KLOBÁSOU A BRAMBOREM
Nakrájet kapustu, brambory, klobásku, špek – vše dát do přetlakového hrnce, posolit a můžeme přidat i masox. Vařit cca ½ hodiny. Zadělat zásmažkou s podušenou cibulkou a přidáme alespoň 4 stroužky česneku.
KUŘECÍ NUDLIČKY S BROKOLICÍ A NIVOU
Kuřecí prsa, cibule, česnek, sůl, pepř, brokolice, niva, smetana, olej.
Prsa nakrájíme na nudličky, osolíme, opepříme, promícháme s prolisovaným česnekem a necháme odležet. Nadrobno nakrájíme cibuli a spolu s masem osmahneme na oleji, přisypeme uvařenou brokolici, zalijeme smetanou a přidáme nakrájenou nivu. Vaříme, až se niva rozpustí a brokolice rozpadne. Jako příloha jsou výborné americké brambory s česnekem..
TĚSTOVINOVÝ SALÁT S KUŘECÍM MASEM
Do uvařených těstovin přidáme kuřecí maso, nakrájenou čerstvou zeleninu /hlavně červenou papriku a zelenou cibulku), prolisujeme 2 stroužky česneku a zamícháme. Přidáme zálivku, kterou si připravíme v extra misce : troška vody, 2 lžičky olivového oleje, 1 lžička sojové omáčky, špetka soli, pepř oregáno, /dobromysl/ a bazalka.